Wezwanie z windykacji do wyjawienia majątku. Wezwanie do zapłaty.

Pytanie z dnia 16 kwietnia 2021

Witam. Wyjechałem z Polski 5 lat temu. Powodem były długi, chwilówki kredyty itd. Poczatkowo wszystko szło dobrze powolutku sie splacalem, pozniej moja sytuacja nieco sie skomplikowala i przestalem sie spłacać. Po prostu miałem juz tego dość w ciagu godziny otrzymywalem po 10 telefonów od firm windykacyjnych itd. Ostatnio otrzymałem list od jednej z firm z groźbą złożenia wniosku i wyjawienie majątku. Jeśli to zrobia nie bedzie mnie na sprawie. Co mi grozi? W kraju nie bylo mnie przez caly ten okres, oficjalnie zadnego pisma nie odebrałem z racji swojej lokalizacji..

Dzień dobry Panu, Jeżeli nie jest Pan w stanie spłacać swoich zobowiązań finansowych, warto zastanowić się nad złożeniem wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Postępowanie nie jest skomplikowane, jednakże wymaga skrupulatnego przygotowania dokumentów dotyczących zadłużenia, co może sprawiać pewną trudność. Ogłoszenie upadłości daje jednak szanse na umorzenie długów. Pozdrawiam, adwokat Agnieszka Kwapień tel. 728 382 525 e-mail: poczta@adwokat-katowice.com.pl

Odpowiedź nr 1 z dnia 18 kwietnia 2021 17:26 Zmodyfikowano dnia: 18 kwietnia 2021 17:26 Obejrzało: 216 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Witam. Zgodnie z KPC: Art. 916 [Środki przymusu] § 1. Jeżeli dłużnik bez usprawiedliwionej przyczyny nie stawi się do sądu w celu złożenia wykazu lub przyrzeczenia albo stawiwszy się wykazu nie złoży lub odmówi odpowiedzi na zadane mu pytanie albo odmówi złożenia przyrzeczenia, sąd może skazać go na grzywnę lub nakazać przymusowe doprowadzenie oraz może zastosować areszt nieprzekraczający miesiąca, z uwzględnieniem art. 276 § 2. O skutkach tych dłużnik powinien być pouczony w wezwaniu na posiedzenie. W razie wykonania czynności przez dłużnika lub umorzenia postępowania grzywny niezapłacone do tego czasu ulegają umorzeniu. § 2. Na postanowienie sądu w przedmiocie skazania na grzywnę oraz orzeczenie aresztu przysługuje zażalenie. Jeśli jednak korespondencja wysyłana przez sąd wróci z adnotacją, że adresat wyprowadził się, to sąd nie będzie mógł przeprowadzić tej procedury i w ostatecznym rozrachunku postępowanie umorzy.

Odpowiedź nr 2 z dnia 18 kwietnia 2021 20:43 Zmodyfikowano dnia: 18 kwietnia 2021 20:43 Obejrzało: 216 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.