Pytanie z dnia 25 lipca 2018

Wiadomość:
Witam. Mam taki problem . moi rodzice nie żyją koło 20 lat mamm tata koło 30 lat. i nie zostawili żadnego testamentu ani na zadna z córek nie przepisali rodzinnego domu i urzedowo do należy do taty . byłam wczoraj u pani notariusz bo chciała bym się starc o to zeby ten dom był na mnie bo od smierci rodziców ja jako jedna z córek mieszkam tam do chwili obecnej. pani notariusz pow ze kazdej z nasz nalezy sie zachowek i tu pojawia sie problem bo było nas 5 sióstr jedna nie zyje ma 2 córki . pani notariusz pow ze mimo to ze nie zyje zachowek jej się nalezy i ze pójdzie na pokrycie długów bo siostra nie spłacała mieszkania i zostało po jej smierci zadłuzenia . pani pow ze mogą przysądzic nawet 20 tys . czy to jest mozliwe . bardzo prosze o pomoc

Dzień dobry, Zachowek gdyby była darowizna lub testament. Wiec mamy tu kwestie podziału majątku i koniecznośc spłaty udziałów. Można też pomyślec, czy jeszcze 10 lat nie poczekac i nie wnosić o zasiedzenie.

Odpowiedź nr 1 z dnia 25 lipca 2018 16:31 Zmodyfikowano dnia: 25 lipca 2018 16:31 Obejrzało: 158 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry, wydaje mi się, że mogło dojść do pomyłki. Skoro nie było testamentu ani darowizny, którą przekazano by dom to został on nabyty w drodze dziedziczenia ustawowego co oznacza, że raczej nie ma mowy o żadnych zachowku. Natomiast możliwe jest złożenie wniosku o dział spadku po zmarłych rodzicach czy tylko tacie w zależności od tego do kogo faktycznie należy nieruchomości i w jakim okresie oraz przez kogo została nabyta. Przy dziale spadku faktycznie prawdopodobne, że dom zostałby przyznany temu kto w nim mieszka. Natomiast pozostali współwłaściciele będą mogli domagać się spłaty należących do nich udziałów. Takie sprawy są bardzo skomplikowane bo w ich ramach należy dokonać rozliczenia nakładów itd. W razie dalszych pytań proszę pisać.

Odpowiedź nr 2 z dnia 25 lipca 2018 22:52 Zmodyfikowano dnia: 25 lipca 2018 22:52 Obejrzało: 157 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.