Windykacja,wezwanie do zapłaty,komornik.

Pytanie z dnia 09 stycznia 2020

W czerwcu 2009 r. firma windykacyjna w Zamościu nabyła od PTK Centertel dług wynikający z niezapłaconych należności za świadczenie usług telekomunikacyjnych. W styczniu 2010 r. skierowany został pozew do sądu o wydanie nakazu zapłaty w EPU. W lutym 2010 r. został wydany nakaz zapłaty w EPU od którego złożyłem skuteczny sprzeciw. Sprawa została przekazana do rozpoznania przez Sąd Rejonowy w Elblągu, który w marcu 2011 r. wydał wyrok nakazujący zapłacić Powodowi określoną kwotę. W dniu 7 lipca 2011 r. zostało wydane postanowienie o nadaniu klauzuli wykonalności, zaś 24 października 2014 r. doszło do wszczęcia egzekucji przez Komornika Sądowego przy Sądzie Rejonowym dla Łodzi-Widzewa. W dniu 22 czerwca 2015 r. w/w Komornik Sądowy postępowanie egzekucyjne umorzył wobec stwierdzenia bezskuteczności egzekucji. Od tego czasu otrzymałem od Kredyt Inkaso S.A. dwa pisma: Wezwanie do zapłaty z ostrzeżeniem o możliwości przekazania informacji o zadłużeniu do Biura Informacji Gospodarczej z dnia 2017.02.15 (przesłane do mnie listem poleconym) i pismo ze specjalną ofertą urodzinową (zmierzające do rozpoczęcia dokonywania wpłat pod pretekstem udziału w loterii urodzinowej Kredyt Inkaso S.A.) z dnia 2019.07.16 (przesłane listem zwykłym). W dniu 23 grudnia 2019 r. została wszczęta ponowna egzekucja tej wierzytelności, tym razem przez Komornika Sądowego przy Sądzie Rejonowym w Elblągu.
Zadłużenie wynika z umowy o świadczenie usług telekomunikacyjnych – a więc jest związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Tym samym w tym przypadku (w mojej ocenie) obowiązuje 3 letni okres przedawnienia. Powstaje pytanie, czy wspomniany wyżej list polecony z wezwaniem do zapłaty, który został przeze mnie odebrany powoduje przerwanie biegu terminu przedawnienia? Bo jeżeli nie, to 3 letni termin przedawnienia powinien był upłynąć z dniem 22 czerwca 2018 r. (a w najgorszym wypadku, jeżeli przyjmiemy zasady – po nowelizacji z 2018 r. – upłynął 31 grudnia 2018 r. Jeżeli można w tym przypadku mówić o przedawnieniu roszczenia, to czy zasadne będzie wniesienie skargi na czynności komornika?

Dzień dobry, w przypadku roszczenia stwierdzonego prawomocnym wyrokiem obowiązują inne terminy przedawnienia i jeśli jakiekolwiek roszczenie jest tutaj przedawnione, to wyłącznie o zapłatę części odsetek. Bez analizy akt postępowania egzekucyjnego nie sposób tego jednak stwierdzić. Gdyby okazało się, że roszczenie jest częściowo przedawnione, można złożyć pozew przeciwegzekucyjny. Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz adwokat@kancelariaulewicz.pl tel.: 663-182-634

Odpowiedź nr 1 z dnia 13 stycznia 2020 09:19 Zmodyfikowano dnia: 13 stycznia 2020 09:19 Obejrzało: 203 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.