Pytanie z dnia 13 kwietnia 2017

Witam.
30 lat temu ojciec mój rozwiódł się z moją mamą i ponownie ożenił z inną kobietą. 6 lat temu ojciec zmarł i odziedziczyłem po nim ¼ nieruchomości, ¾ dostała jego druga żona, która obecnie chce przepisać mi swoje ¾ w formie darowizny(Akt Notarialny). Moja rodzona mama nadal żyje.
-Czy mimo tego, iż moja rodzona mama żyje, druga żona ojca wg. prawa podatkowego jest moją macochą - ponieważ pasierb(jeśli nim jestem), jest w tak zwanej umownej „0” grupie podatkowej, która nie płaci tego podatku?
-Czy jeśli darowizna będzie zawarta poprzez akt notarialny muszę o tym fakcie powiadomić Urząd Skarbowy, bądź inne instytucje, czy zrobi to Notariusz?
- Jakie są opłaty w związku z powyższą sytuacją.
Pozdrawiam.

Darowizna pomiędzy macochą (ojczymem) a pasierbem jest zwolniona z podatku od darowizn, zgodnie z art. 4a ustawy. Druga żona ojca jest Pana macochą (a Pan jej pasierbem). Kodeks rodzinny stanowi, że z małżeństwa wynika powinowactwo między małżonkiem a krewnymi drugiego małżonka. Trwa ono mimo ustania małżeństwa. Z tym, że należy sprawę zbadać pod kątem tego czy nie będzie w sprawie zasadna umowa o dział spadku (lub dział spadku połączony z podziałem majątku wspólnego jeżeli nieruchomość stanowiła składnik majątku wspólnego małżeńskiego ojca i jego żony). Jako, że darowizna dotyczy nieruchomości musi być zawarta w formie aktu notarialnego. Podobnie umowa o dział spadku. W tym przypadku nie ma obowiązku zgłoszenia darowizny do urzędu skarbowego. Robi to notariusz. Opłata notarialna zależy od umowy z notariuszem. Nie może ona przekroczyć maksymalnych stawek opłaty określonej w przepisach, a ta zależy od wartości przedmiotu darowizny. Maksymalne stawki określa rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 r. w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej.

Odpowiedź nr 1 z dnia 13 kwietnia 2017 14:54 Zmodyfikowano dnia: 13 kwietnia 2017 14:54 Obejrzało: 314 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.