Pytanie z dnia 30 marca 2017

Witam,
aktualnie jestem zatrudniona na etat w jednej z firm i jednocześnie prowadzę działalność gospodarczą. Niedawno zaszłam w ciażę, która zdrowotne nie pozwala mi na pracę w miejscu, w którym jestem zatrudniona. Chciałabym przejść na zwolnienie lekarskie, ale nie wiem co powinnam zrobić z moją działalnością gospodarczą. Czy mogę dalej ją prowadzić, czy muszę ją zawiesić, bądź przerejestrować na kogoś innego?
Co będzie lepszym rozwiązaniem w wypadku, kiedy muszę zaprzestać prowadzenie tej działalności?
Bardzo proszę o szybką odpowiedź.
Pozdrawiam serdecznie,

Dzień dobry, jeśli będzie Pani przebywać na zwolnieniu lekarskim, powinna je wykorzystywać zgodnie z jego celem, a z tym kłóci się co do zasady prowadzenie działalności. Może Pani więc albo rozwiązać umowę o pracę, albo iść na zwolnienie lekarskie, ale wtedy powinna je Pani wykorzystywać zgodnie z jego celem. Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska-Ulewicz

Odpowiedź nr 1 z dnia 30 marca 2017 12:10 Obejrzało: 323 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Jeżeli pomimo zwolnienia lekarskiego będzie Pani wykonywać działalność gospodarczą, to może narazić się Pani na zarzut wykorzystywania zwolnienia niezgodnie z jego przeznaczeniem. Może to skutkować nawet utratą zasiłku chorobowego. Jeżeli pracodawca zatrudnia więcej niż 20 osób, to może Panią sam skontrolować. Jeżeli jest to mniejsza firma, to może zawiadomić o tym ZUS, by Panią skontrolował. Zatem aby nie narazić się na utratę prawa do zasiłku powinna powstrzymać się Pani od wykonywania działalności zarobkowej w ramach działalności gospodarczej. Może Pani powierzyć wykonywanie czynności innej osobie, np. na podstawie umowy o pracę, zlecenia lub o dzieło. W takim wypadku firma dalej funkcjonuje, tylko Pani nie wykonuje działalności w sposób fizyczny, osobiście. Nie ma też przeszkód, by na czas zwolnienia lub dłuższy działalność zawiesić (na formularzu CEIDG-1). "Przerejestrowanie" działalności jest już kwestią bardziej skomplikowaną i wymaga konsultacji prawnej i podatkowej. Nie istnieje coś takiego jak zmiana podmiotu prowadzącego działalność, poprzez prosty wpis w rejestrze. Skrótowo tak nazywa się sytuację, w której najczęściej inna osoba zakłada własną działalność gospodarczą i "przejmuje" przedsiębiorstwo osoby, która wyrejestrowuje swoją działalność. Nie ma tutaj prostej i pełnej kontynuacji w zakresie podatków i stosunków cywilnoprawnych. Wszystko zależy od danej sytuacji faktycznej. Mam nadzieję, że powyższe informacje okażą się przydatne.

Odpowiedź nr 2 z dnia 30 marca 2017 12:15 Obejrzało: 322 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.