Pytanie z dnia 12 października 2018

Witam bardzo serdecznie. Mój przyjaciel dostał z policji penitencjarnej telefon że ma posiedzenie 18 pażdziernika o zezwolenie na dozór elektroniczny.
Czy Sąd da mu ten dozór ?
Czy od razu po posiedzeniu mogą go zabrać do więzienia ?
Dodam że przyjaciel nigdy nie miał problemów z prawem i przez głupie pobicie dostał 6 miesięcy pozbawienia wolności.

Dzień dobry, ciężko powiedzieć, co zadecyduje sąd - wszystko zależy od tego jak został sporządzony wniosek, jak go uargumentowano i jakie są okoliczności sprawy. Mogę powiedzieć ze swej praktyki tyle, że dużo łatwiej dostać dozór elektroniczny "z wolności", niż po osadzeniu w ZK. Natomiast odmowa udzielenia zgody na dozór jest po pierwsze zaskarżalna, a po drugie - nie prowadzi sama w sobie do natychmiastowej wykonalności kary. Skazany musi stawić się w ZK w terminie wynikającym z otrzymanego wezwania (biletu karnego). Pozdrawiam, adw. Agata Paplińska

Odpowiedź nr 1 z dnia 15 października 2018 11:00 Zmodyfikowano dnia: 15 października 2018 11:00 Obejrzało: 837 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry System dozoru elektronicznego uregulowany został w ustawie o wykonywaniu kary pozbawienia wolności poza zakładem karnym w systemie dozoru elektronicznego (Dz.U.2010.142.960). Zgodnie z art. 2 tej ustawy jest to system wykonywania kary pozbawienia wolności, który polega na kontrolowaniu zachowań skazanego przy użyciu aparatury monitorującej poza zakładem karnym. Właściwym celem stosowania dozoru jest powstrzymywanie skazanego od przebywania w określonych miejscach oraz zapobieganie powrotowi do działalności przestępczej. Do zastosowania dozoru konieczne jest otrzymanie zgody skazanego na odbycie kary w tym systemie w całości bądź w części. Sąd penitencjarny udzieli zezwolenia na wykonywanie kary w systemie dozoru po spełnieniu łącznie kilku warunków: - wobec skazanego orzeczono karę pozbawienia wolności nieprzekraczającą jednego roku, a nie zachodzą warunki przewidziane w art. 64 § 2 k.k., - jest to wystarczające dla osiągnięcia celów kary, - skazany posiada określone miejsce stałego pobytu, - osoby pełnoletnie zamieszkujące wspólnie ze skazanym wyraziły zgodę, - odbywaniu kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego nie stoją na przeszkodzie możliwości techniczno-organizacyjne związane z wykonywaniem dozoru przez podmiot prowadzący centralę monitorowania i upoważniony podmiot dozorujący oraz warunki mieszkaniowe skazanego. Na ewentualne postanowienie o odmowie udzielenia zezwolenia przysługuje zażalenie zgodnie z - art. 43lk. Na postanowienie sądu penitencjarnego o odmowie udzielenia zezwolenia na odbywanie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego przysługuje zażalenie skazanemu lub jego obrońcy, prokuratorowi, a także sądowemu kuratorowi zawodowemu lub dyrektorowi zakładu karnego, jeżeli składali wniosek o udzielenie zezwolenia; przepis art. 43lj zażalenie na postanowienie o udzieleniu zezwolenia na odbycie kary w systemie dozoru elektronicznego § 2 stosuje się odpowiednio.

Odpowiedź nr 2 z dnia 15 października 2018 11:00 Zmodyfikowano dnia: 15 października 2018 11:00 Obejrzało: 837 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.