Pytanie z dnia 19 października 2018

Witam. Była dziewczyna wyjechała z naszą córką do UK. Co mocno utrudnia mi kontakt z dzieckiem. Niedługo zmieniają się przepisy i dziecku będzie niezbędny paszport do czego potrzebny jej mój podpis. Dzięki tej sytuacji w ramach dobrej miny mam jeszcze jakiś kontakt ale wiem ze gdy na to się zgodzę, to się zmieni. Pytanie, jakie sa szanse ze uda jej się ograniczyć mi prawa aby uzyskać paszport? Jak w tych okolicznościach ustalić widzenia i czy możliwa jest sytuacja gdy trakcie odwiedzin wyjadę z dzieckiem po zmianie przepisów dotyczących paszportu w UK do Polski, nie mając paszportu córki, czy powstrzyma to matkę przed wywiezieniem jej z powrotem ?

Dzień dobry. O ograniczeniu władzy rodzicielskiej decyduje konkretny stan sprawy - tzn. zgromadzony i przedstawiony sądowi do analizy materiał dowody. Ogranicza się władzę rodzicielską, gdy dobro dziecka jest zagrożone- reguluję tę kwestię art. 109 kro: § 1. Jeżeli dobro dziecka jest zagrożone, sąd opiekuńczy wyda odpowiednie zarządzenia. § 2. Sąd opiekuńczy może w szczególności: 1) zobowiązać rodziców oraz małoletniego do określonego postępowania, w szczególności do pracy z asystentem rodziny, realizowania innych form pracy z rodziną, skierować małoletniego do placówki wsparcia dziennego, określonych w przepisach o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej lub skierować rodziców do placówki albo specjalisty zajmujących się terapią rodzinną, poradnictwem lub świadczących rodzinie inną stosowną pomoc z jednoczesnym wskazaniem sposobu kontroli wykonania wydanych zarządzeń; 2) określić, jakie czynności nie mogą być przez rodziców dokonywane bez zezwolenia sądu, albo poddać rodziców innym ograniczeniom, jakim podlega opiekun; 3) poddać wykonywanie władzy rodzicielskiej stałemu nadzorowi kuratora sądowego; 4) skierować małoletniego do organizacji lub instytucji powołanej do przygotowania zawodowego albo do innej placówki sprawującej częściową pieczę nad dziećmi; 5) zarządzić umieszczenie małoletniego w rodzinie zastępczej, rodzinnym domu dziecka albo w instytucjonalnej pieczy zastępczej albo powierzyć tymczasowo pełnienie funkcji rodziny zastępczej małżonkom lub osobie, niespełniającym warunków dotyczących rodzin zastępczych, w zakresie niezbędnych szkoleń, określonych w przepisach o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej albo zarządzić umieszczenie małoletniego w zakładzie opiekuńczo-leczniczym, w zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym lub w zakładzie rehabilitacji leczniczej. § 3. Sąd opiekuńczy może także powierzyć zarząd majątkiem małoletniego ustanowionemu w tym celu kuratorowi. § 4. W przypadku, o którym mowa w § 2 pkt 5, a także w razie zastosowania innych środków określonych w przepisach o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, sąd opiekuńczy zawiadamia o wydaniu orzeczenia właściwą jednostkę organizacyjną wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej, która udziela rodzinie małoletniego odpowiedniej pomocy i składa sądowi opiekuńczemu, w terminach określonych przez ten sąd, sprawozdania dotyczące sytuacji rodziny i udzielanej pomocy, w tym prowadzonej pracy z rodziną, a także współpracuje z kuratorem sądowym.

Odpowiedź nr 1 z dnia 22 października 2018 11:25 Zmodyfikowano dnia: 22 października 2018 11:25 Obejrzało: 176 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Szanowny Panie, w toku postępowania w przedmiocie władzy rodzicielskiej Sąd bada czy zachodzi konieczność ingerencji Sądu w wykonywaną władzę rodzicielską. Ma to miejsce wówczas gdy rodzice małoletniego dziecka nie są w stanie dojść do porozumienia w zakresie spraw dotyczących dziecka np. jeden z rodziców odmawia zgody na zapisanie dziecka do placówki edukacyjnej. Wobec powyższego istnieje ryzyko ograniczenia władzy rodzicielskiej. Matka jednakże musi wykazać, że Pan w sposób uporczywy nie wyraża zgody na pewne rzeczy i nie ma to żadnego uzasadnienia. W razie pytań zparaszam do kontaktu 600 365 228

Odpowiedź nr 2 z dnia 22 października 2018 11:26 Zmodyfikowano dnia: 22 października 2018 11:26 Obejrzało: 176 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.