Pytanie z dnia 08 września 2015
Witam, były mąż żyje w konkubinacie z kobietą, która pracuje w Niemczech jako opiekunka osób starszych. Na sprawę o alimenty sąd zażądał ode mnie zaświadczenia o dochodach moich i mojego obecnego partnera- nie jest to dziwne. Natomiast zdziwiło mnie bardzo, że tego samego nie wymagano od partnerki mojego byłego. Nawet na wyraźny mój wniosek na rozprawie Sąd pozostał obojętny. Nie rozumiem dlaczego i jak to wyegzekwować. Ostatecznie prowadzą wspólne gospodarstwo i dochody tej pani mają wpływ na wysokość ogólną.
Damian Stawski Radca prawny (Od 2015)
ALTA PENTUT Kancelaria Radcy Prawnego Damian Stawski
Południowa 14, Mrowino, 62-090 Poznań
Witam, obowiązek alimentacyjny dotyczy Pani byłego męża, nie jego konkubiny, stąd zapewne Sąd nie uwzględnił Pani wniosku. Celem omówienia sprawy zapraszam do bezpłatnego kontaktu z moją kancelarią, chętnie pomogę.
Podziękowałeś prawnikowi
Użytkownik
Witam, zgadzam się z Pana opinią, natomiast nie rozumiem czemu w takim razie brane są pod uwagę dochody mojego partnera- skoro obowiązek utrzymania dzieci mają rodzice. Czyli konkubina mojego byłego męża nie ma obowiązku, a mój partner owszem?????
Damian Stawski Radca prawny (Od 2015)
ALTA PENTUT Kancelaria Radcy Prawnego Damian Stawski
Południowa 14, Mrowino, 62-090 Poznań
Jeśli ojciec nie spełni obowiązku alimentacyjnego to zgodnie z kodeksem rodzinnym i opiekuńczym: "Art. 132. Obowiązek alimentacyjny zobowiązanego w dalszej kolejności powstaje dopiero wtedy, gdy nie ma osoby zobowiązanej w bliższej kolejności albo gdy osoba ta nie jest w stanie uczynić zadość swemu obowiązkowi lub gdy uzyskanie od niej na czas potrzebnych uprawnionemu środków utrzymania jest niemożliwe lub połączone z nadmiernymi trudnościami. Art. 144. § 1. Dziecko może żądać świadczeń alimentacyjnych od męża swojej matki, niebędącego jego ojcem, jeżeli odpowiada to zasadom współżycia społecznego. Takie samo uprawnienie przysługuje dziecku w stosunku do żony swego ojca, niebędącej jego matką." Zatem w pewnych okolicznościach obowiązek ten może dotyczyć również partnerów rodziców.
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.