Pytanie z dnia 18 października 2016

Witam,

Chcę uzyskać pozwolenie na budowę domu jednorodzinnego.
Zaczęłam od drogi. Droga jest gruntowa ( kategoria publiczna KDD1, w planie 5 m i chodnik). Przy drodze mieszka jedna sąsiadka i może ja i droga się ucina, jest ślepa.
Wg gminy nie można utwardzić drogi bo nie jest to droga w rozumieniu przepisów. Można ją zbudować, ale na dzień dzisiejszy nie da się, bo nie da się osiągnąć tej kategorii z planu z powodu ogrodzeń sąsiadów.
Napisałam więc że gmina naruszyła prawo nadając drodze kategorię, ponieważ można ją nadać tylko po spełnieniu odpowiednich warunków technicznych.
Gmina odpowiedziała, że muszą się zebrać eksperci i rada gminy i głosowanie i można to zrobić w jakimś 3 kwartale, czyli ogólnie 2 lata. Każą mi czekać 2 lata aby uzyskać status drogi wewnętrznej aby można było legalnie żwir nasypać.
Między czasie oskarżyli mnie( zgłoszenie na policję) o zniszczenie tego pasa drogowego, bo jadąc autem ciężarowym zrobiłam koleiny i zniszczyłam drogę. Ustawili mi znak drogowy ograniczenia tonażu do 3,5 ton aby ciężarówki nie mogły wjechać.
Gmina nie zapewnia mi dojazdu do działki, nie pozwala mi go polepszyć i jeszcze utrudnia mi życie.
Dodam, że posiadam w tamtym miejscu działki budowlane, rolną oraz las. Twierdzą że i tak tam nic nie robię to po co mi dojazd.
Proszę o pomoc w rozwiązaniu tej sytuacji.

pozdrawiam,
Aleksandra

Szanowna Pani, Jak rozumiem problemem nie jest samo uzyskanie pozwolenia na budowę, z Pani wypowiedzi wynika, iż droga gruntowa ma dostęp do drogi publicznej – nadano jej taki charakter, tylko stan tej drogi i brak jej utwardzenia? Jeżeli chodzi o kwestię utwardzenia drogi, to gmina (właściwie wójt) jako zarządca drogi ma obowiązek utrzymania drogi w należytym stanie – zgodnie z art. 20 pkt 4). Problem tkwi natomiast w tym, iż gmina ma w tym zakresie swoistą dowolność dysponowania środkami. W podobnym tonie wypowiedział się WSA w Gdańsku w wyroku z dnia 12 października 2009 r. wskazując, iż „Nałożenie na gminę obowiązku budowy drogi nie prowadzi do powstania po stronie mieszkańca gminy, ani żadnego innego podmiotu np. inwestora budującego osiedle mieszkaniowe, uprawnienia na podstawie, którego przysługiwałoby mu żądanie o budowę przez gminę drogi.” Wywodzi się na podstawie tego, iż zarządca drogi może, ale nie musi uwzględniać wniosków o urządzenie drogi – jeśli pozwalają mu na to fundusze.

Odpowiedź nr 1 z dnia 20 października 2016 20:19 Obejrzało: 206 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.