Pytanie z dnia 02 października 2018

Witam,
Chcemy otworzyć hostel w którym będziemy wynajmować miejsca do spania, bez gastronomii i posiłków. Tylko i wyłącznie miejsca do spania w pokojach wieloosobowych.

Mam pytania:
1. czy potrzebujemy jakichkolwiek zgód, potwierdzeń od służb (sanepid, straż, etc) czy wystarczy dostosować się do norm?
2. Jaka działalność najlepiej założyć dla tego typu usług? Będzie to działalność jednoosobowa + umowy zlecenia na sprzątanie, etc.

Dziękuję serdecznie za odpowiedź.

Dzień dobry, zasadniczo wymagania są niższe niż w przypadku hostelu, natomiast trzeba spełnić pełne normy. Obowiązkowe jest także zgłoszenie do obiektu do ewidencji prowadzonej przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta). Wydaje się, że wystarczającą opcją będzie działalność gospodarcza lub spółka cywilna, ale można rozważyć także inne formy. Szczegółowy opis znajduje się m. in. tutaj: https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-jak-otworzyc-wynajem-miejsc-noclegowych Pozdrawiam serdecznie, adw. Agata Paplińska

Odpowiedź nr 1 z dnia 2 października 2018 14:29 Zmodyfikowano dnia: 2 października 2018 14:29 Obejrzało: 2552 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Szanowni Państwo, Dla uruchomienie hostelu nie jest potrzebne żadne szczególne pozwolenie. Jednak, obiekt musi spełniać odpowiednie standardy budowlane, sanitarne i przeciwpożarowe. Kluczowa dla Państwa jest różnica między definicjami hotelu i hostelu: - hotele: obiekty, które posiadają co najmniej 10 pokoi, spośród których większość to pokoje jedno- lub dwuosobowe. Hotele świadczą szeroki zakres usług, który jest ściśle związany z pobytem klientów. - hostele (nieskategoryzowane obiekty hotelarskie): różnią się od hotelu standardem i wyposażeniem pokoi oraz ilością miejsc noclegowych w pokojach (jest ich kilka w pokoju). Ponadto w hostelu płaci się za nocleg, a nie za wynajęcie pokoju, jak to ma miejsce w hotelu. Myśląc o założeniu hostelu należy zadbać o: 1. Przygotowanie odpowiednio obiektu zgodnie z przepisami ustawy o usługach turystycznych oraz przepisami Rozporządzenia ministra gospodarki w sprawie obiektów hotelarskich i innych obiektów, których świadczone są takie usługi. 2.Obiekty noclegowe wystarczy zgłosić do wójta/burmistrza/prezydenta miasta, a do ich oznaczenia stosuje się często nazwy: „willa” lub „pokoje gościnne” . Nazwy "hotel", "motel", "pensjonat", "dom wycieczkowy", "kemping", "schronisko", "schronisko młodzieżowe" są natomiast zastrzeżone dla obiektów hotelarskich, które uzyskały decyzję o zaszeregowaniu wydaną przez marszałka województwa. 3. Rejestrację działalności gospodarczej dla osób fizycznych w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej albo dla osób prawnych w Krajowym Rejestrze Sądowym (Rejestr Przedsiębiorców). Można również wziąć pod uwagę działalność nierejestrowaną przewidzianą w Konstytucji Biznesu. Właściwy dla hosteli podstawowy kod PKD to 55.20.Z, czyli obiekty noclegowe turystyczne i miejsca krótkotrwałego zakwaterowania dla krótkotrwałego zakwaterowania lub w zależności od profilu działalności PKD 55.90.Z, czyli "pozostałe zakwaterowanie", które obejmuje zapewnienie tymczasowego lub długoterminowego zakwaterowania w pojedynczych lub wspólnych pokojach lub domach dla studentów, pracowników sezonowych lub innych osób. 4. Wybór najlepszej w danym przypadku formy opodatkowania 5. Uzyskanie licencji na publiczne odtwarzanie utworów muzycznych i wyświetlanie utwrrów audiowizualnych w razie udostępniania ich publicznie w hostelu. W razie dodatkowych pytań zapraszam do kontaktu. Z poważaniem, adw. Judyta Kasperkiewicz

Odpowiedź nr 2 z dnia 2 października 2018 15:39 Zmodyfikowano dnia: 2 października 2018 16:26 Obejrzało: 2551 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.