Pytanie z dnia 16 lipca 2018

Witam, chcemy z żoną kupić mieszkanie,na której jest w tej chwili hipoteka przekraczająca wartość mieszkania, sprzedający budują dom który jest już w stanie surowym zamkniętym, chcą w najbliższym czasie przenieść hipotekę z mieszkania na wybudowany dom, ale wcześniej chcą żebyśmy podpisali umowę przedwstępną na kupno tego mieszkania i wpłacili zadatek 20% wartości mieszkania,na ich konto,a po przeniesieniu hipoteki na dom, chcą dokończyć budowę domu z pieniędzy które dostaną od nas za sprzedaż mieszkania, moje pytanie:czy podpisanie umowy przedwstepnej z wpłaconym zadatkiem z naszej strony, na mieszkanie które ma w tej chwili hipotekę będzie bezpieczne?

Dzień dobry, to zależy od rzeczywistej sytuacji finansowej sprzedawców oraz sposobu sformułowania umowy przedwstępnej. Pozdrawiam, adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz

Odpowiedź nr 1 z dnia 16 lipca 2018 16:05 Zmodyfikowano dnia: 16 lipca 2018 16:05 Obejrzało: 493 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Szanowny Panie, Umowa przedwstępna przede wszystkim winna być zawarta w formie aktu notarialnego. Treść umowy może zostać kształtowana przez strony które je podpisują, w tym przez Państwa. Dlatego warto zadbać, aby w treści znalazł się pełny opis tego co ma się wydarzyć oraz warunek, że jeśli te okoliczności się nie spełnią, to jesteście zwolnieni z obowiązku podpisania umowy przyżeczonej. W skrócie, w takiej umowie trzeba zabezpieczyć swój interes. Przedsięwzięcie przez Pana opisane jest ryzykowne, choć praktykowane. Zabezpieczeniem dla Was może być dobrze napisana umowa, która przewidzi różne ewentualności. Warto pamiętać, że samo przeniesienie hipoteki nie jest zależne tylko od sprzedającego (dłużnika), ale przede wszystkim od wierzyciela, który jest dysponentem owej hipoteki. Jeśli on się nie zgodzi, to nie ma możliwości przeniesienia hipoteki. Warto rozeznać się, czy wierzytelność zabezpieczona hipoteką jest spłacana oraz czy nie ma prowadzonego z tej nieruchomości postępowania egzekucyjnego.

Odpowiedź nr 2 z dnia 17 lipca 2018 07:56 Zmodyfikowano dnia: 17 lipca 2018 07:56 Obejrzało: 477 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.