Pytanie z dnia 24 września 2018

Witam chcialabym sie dowiedziec czy w sytuacji kiedy ojciec ma ograniczone prawa rodzicielskie nie jest w stanie sam sie utrzymac na starość znajduje sie w domu starcow dzieci pokrywają koszta jego pobytu?nie mam kontaktu z ojcem nic niegdy nie pomogl on stara sie o jakies świadczenia w opiece społecznej i ciagle ktos do mnie przychodzi abysmy go utrzymali .Czy to coś zmieni jak ograniczone sa jego prawa?

Szanowna Pani, zgodnie z art. 87 KRO : " Rodzice i dzieci są obowiązani do wzajemnego szacunku i wspierania się. ". Z kolei zgodnie z art. 128 " Obowiązek dostarczania środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wychowania (obowiązek alimentacyjny) obciąża krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo". Ustawowy obowiązek dotyczy także pełnoletnich dzieci, jeżeli rodzic znalazł się w niedostatku. Zobowiązane są one wówczas do łożenia renty alimentacyjnej na jego rzecz. Niestety jednak okoliczność pozbawienia czy ograniczenia władzy rodzicielskiej nad dzieckiem nie powoduje niemożności orzeczenia o obowiązku alimentacyjnym, bowiem nie jest to zwolnienie od obowiązków wobec dzieci ani też zaprzeczenie ich pochodzenia od osoby, której tę władzę odebrano. Żaden przepis nie uzależnia prawa rodzica do alimentów od tego, czy i w jaki sposób sprawował władzę rodzicielską i jak wykonywał on swoje obowiązki, w tym alimentacyjne wobec dzieci. Co istotne, również sam fakt pozbawienia w przeszłości władzy rodzicielskiej nad dzieckiem nie zamyka rodzicowi drogi do sądowego ustalenia alimentów od dzieci. Kluczową kwestią jest czy Pani ojciec pozostaje w niedostatku. W toku procesu sąd może odmówić rodzicowi alimentów. Stanie się tak, jeśli żądanie rodzica na tle konkretnej sprawy pozostaje w sprzeczności z zasadami współżycia społecznego . Pozdrawiam Radca prawny Anna Nejbert.

Odpowiedź nr 1 z dnia 25 września 2018 09:35 Zmodyfikowano dnia: 25 września 2018 09:35 Obejrzało: 326 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry. Czasem zdarzają się sytuacje, że żądanie alimentów przez rodzica od dziecka jest niezgodne z zasadami współżycia społecznego i stanowi to nadużycie prawa podmiotowego, np. w sytuacji gdy rodzic sam nie interesował się dzieckiem, nie łożył na jego utrzymanie albo robił to bardzo rzadko, nieregularnie itp. Ponadto, istnieje pewna kolejność alimentacji. To w interesie Pani ojca leży wystąpienie na drogę sądową,by uzyskać od Pani ewentualne świadczenie (co wymaga wykazania spełnienia odpowiednich przesłanek). Z poważaniem r.pr. Anna Godlewska-Chorąziak kancelaria@agodlewskachoraziak.pl

Odpowiedź nr 2 z dnia 26 września 2018 09:58 Zmodyfikowano dnia: 26 września 2018 09:58 Obejrzało: 325 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.