Pytanie z dnia 05 lutego 2018
Witam,
Chciałabym uzyskać poradę/wskazówkę/informację.
Mianowicie. Ciotka 65 lata. Samotna. schorowana. Mieszka od urodzenia pod tym samym adresem w tym samym mieszkaniu rodziców. Dzidkowie nie żyją. Dziadek 30 lat babcia 20. Mieszkanie było na babcię. Babcia w chwili śmierci nie przepisała na nikogo mieszkania. W tym mieszkaniu została córka(ciotka 65 lat) mieszka tam do tej pory i reguluje wszelkie należności. Jest też inne rodzeństwo 3 córki/siostry z rodzinami i wnukami i nieżyjący brat/syn z żona dziećmi i wnukami.
Pytanie brzmi. Czy mieszkanie po tylu latach przechodzi na Ciotkę z „automatu”?? czy trzeba dopełnić jakiś formalności by tak się stało?
Czy trzeba przeprowadzać postępowanie spadkowe? Może jakieś inne? Wszystkich spadkobierców wzywać, którzy są rozsiani po świecie i Polsce? Czy na jednej sprawie możliwe jest przepisanie mieszkania na Ciotkę i wskazanie przez Ciotkę innego spadkobiercy ??
Do jakiego sadu się udać? Jakie dokumenty mieć ze sobą? Wzory jakich wniosków? Jak usprawnić i przyspieszyć ta procedurę?? Dodam ze mieszkamy daleko od sadu wiec chcielibyśmy zminimalizować wyjazdy do miasta i jak najwięcej formalności załatwić za jednym razem.
Z góry dziękuję za odpowiedz/ wskazówki
Pozdrawiam,
Anna
Bernadetta Parusińska- Ulewicz Adwokat (Od 2007)
Kancelaria Adwokacka Bernadetta Parusińska- Ulewicz
Gen. Z. Sadowskiego 8/40, 71-213 Szczecin
Dzień dobry, mieszkanie "nie przechodzi z automatu" na ciotkę. Ciotka jest spadkobiercą ustawowym, ale są też inni spadkobiercy, a więc trzeba przeprowadzić postępowanie spadkowe. W chwili obecnej nie ma także mowy o zasiedzeniu udziałów pozostałych spadkobierców, więc jedyną możliwością doprowadzenia do wpisania ciotki jako jedynego właściciela jest dokonanie działu spadku po babci. Pozdrawiam, adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz
Podziękowałeś prawnikowi
Anna Konopacka Adwokat (Od 2016)
Kancelaria Adwokacka Anna Konopacka
Fałata 11/31, 30-118 Kraków
Dzień dobry, skoro nie było testamentu zarówno po dziadku jak i po babce doszło do dziedziczenia ustawowego. Jeśli dziadkowie byli właścicielami mieszkania w chwili śmierci do spadku po nich uprawnione były ich : po dziadku babcia i dzieci, a po babci dzieci. Trzeba przeprowadzić postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku po dziadku i babce. Im szybkiej tym lepiej,. Póki żyją ich pierwsi spadkobiercy. Trzeba mieć akt zgonu dziadka i babci, akty urodzenia ich dzieci. Po wujku wejdą do dziedziczenia jego dzieci. Na ten moment sprawa zamknie się miedzy rodzeństwem i dziećmi brata. Do sądu składa się wniosek o stwierdzenie nabycia spadku - wzory w internecie. Sąd przeprowadzi postępowanie i stwierdzi nabycie spadku.
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.