Pytanie z dnia 05 stycznia 2018

Witam.
Chciałbym się dowiedzieć jakie są obowiązki siostry wobec rodziców oraz rodzeństwa po otrzymaniu gospodarstwa rolnego.
Jestem bratem obdarowanej siostry i w ubiegłym roku zrzeklem się służebności ,która to umożliwiała mi mieszkanie w części po rodzicach.
Zrobiłem to w dobrej wierze, ponieważ mam swoje mieszkanie i również dlatego, że zależało mi na dobrych relacjach w rodzinie.
Dodam także, że do tej pory wraz z rodzeństwem nie domagalismy się zachówku i nie chcieliśmy tego robić.
Teraz jednak kiedy mama stała się osobą chorą to okazuje się ze problemem dla obdarowanej jest ugotowanie obiadu itd( co nie znaczy że się w ogóle nie poczuwa do pomocy) . Dodam, że uczestniczymy z pozostałym rodzeństwem w problemach rodziców (organizowanie opieki lekarskiej itd. i chcemy to robic).
Jednak siostra ze szwagrem i ich dziećmi domagała się od pozostałego rodzeństwa uczestniczenia w kosztach wynajęcia pomocy. I w zasadzie są to niewielkie pieniądze w skali miesiąca, ale bardziej chodzi o zasady, szczególnie w sytuacji gdzie zrzeklem się służebności przy okazji sprzedaży kawałka ziemi przez siostrę, ponieważ musiałem wyrazić zgodę jako osoba posiadająca prawa służebności. Zaznaczę ich sytuacja materialną nie jest zła, bo oprócz gospodarstwa ok 25 ha, szwagier jezdzi również za granicę .
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Zbigniew Jarzembinski.

Dzień dobry, to, czy będzie Pan uprawniony do zachowku, będzie uzależnione od szeregu okoliczności. Przede wszystkim prawo do zachowku będzie można badać dopiero na dzień śmierci rodzica/rodziców. Istotne będzie czy Pan otrzyma należny udział spadkowy, czy nie zajdą jakiekolwiek przesłanki powodujące utratę prawa do zachowku, a także- przede wszystkim na podstawie jakiej umowy siostra została właścicielką gospodarstwa. Pozdrawiam, adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz ulewicz.kancelaria@onet.eu

Odpowiedź nr 1 z dnia 7 stycznia 2018 13:39 Zmodyfikowano dnia: 7 stycznia 2018 13:39 Obejrzało: 338 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry, wszystko zależy od tego czy gospodarstwo zostało przekazane w drodze umowy darowizny czy dożywocia. Przy dożywociu jest obowiązek sprawowania opieki nad osobą przekazującą nieruchomość. Przy darowiźnie nie ma takiego obowiązku. Dzieci dorosłe mają obowiązek alimentacyjny wobec swoich rodziców, także rodzice mogą w świetle takich przepisów wystąpić np. z pozwem o alimenty, żeby płacić za leki czy opiekę. Fakt, że Pan zrzekł się służebności na rzecz siostry nie zwalnia Pana z obowiązku pomocy rodzicowi. Jeśli siostra jest niewdzięczna, tj. tak jak Pan pisze nie dba o matkę, matka mogłaby spróbować cofnąć darowiznę, ale to trudny proces będzie. Niemniej jednak można siostrze zagrozić takim postępowaniem, żeby zaczęła bardziej dbać o matkę. Co do zasady jednak, obowiązek dbania o rodzica mają wszystkie jego dzieci, mimo, że tylko jedno dostało gospodarstwo. W razie dalszych pytań lub wątpliwości proszę o kontakt, z poważaniem, Anna Konopacka

Odpowiedź nr 2 z dnia 8 stycznia 2018 11:23 Zmodyfikowano dnia: 8 stycznia 2018 11:23 Obejrzało: 335 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.