Pytanie z dnia 01 sierpnia 2016
Witam, chciałbym zapytac prawników na forum, czy mam racje, czy Komornik odpowiadając mi Postanowieniem oddaleniem mojego wniosku i czy jest sens wnoszenia zazalenia na Postanowienie? Nie moge załaczyc z tej pozycji załacznika Komornika wiec tylko moje wywody
Z góry dziekuje za odpowiedz.
Wnoszę o niezwłoczne wyłączenie spod spod egzekucji zajętego rachunku bankowego w …………………………………… poprzez zniesienie blokady z ww. rachunku do kwoty - 1.231,92 zł stanowiącej równowartość kwoty wolnej od zajęcia i umożliwić dłużnikowi wypłaty wskazanej kwoty, bądź możliwości zrealizowania przelewu na rachunek ZUS (składki na ubezpieczenie społeczne i Fundusz Pracy).
Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą, w związku z powyższym posiadam rachunek firmowy w ww. Banku, a środki jakie tam wpłynęły przeznaczone są wyłącznie na uregulowanie bieżących należności na ubezpieczenie społeczne do ZUS. Są to zatem niezbędne koszty prowadzenia działalności jako periodyczne przeznaczone na opłacenie składki do ZUS.
Stan prawny:
Znowelizowany art. 87 par.1 K.P. przewiduje wyraźnie, iż potrącenie wynagrodzenia za pracę mogą być dokonywane po uprzednim odliczeniu nie tylko zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych, lecz również składki na ubezpieczenie społeczne, co dotychczas budziło wątpliwości. Należy przyjąć, iż uprzedniemu odliczeniu podlegają również składki na ubezpieczenie zdrowotne. ( PiZS 2002/10/26. LEX 35102/1 - ).
Odnosząc się zaś do art. 890 par. 2 k.p.c. Komornik nie może podjąć egzekucji długu z kwot, które dłużnik przeznacza miedzy innymi na:
• bieżące wypłaty na wynagrodzenie za pracę wraz z podatkami i innymi ciężarami ustawowymi jakimi są składki do ZUS.
Wynikający z zajęcia wierzytelności z rachunku bankowego zakaz wypłat z tego rachunku nie dotyczy bieżących wypłat na wynagrodzenie za pracę wraz z podatkami i innymi ciężarami ustawowymi oraz na zasądzone alimenty i renty o charakterze alimentacyjnym zasądzone tytułem odszkodowania - do wysokości przeciętnego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski” na podstawie art. 20 pkt 2 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2004 r. Nr 39, poz. 353, z późn. zm.). Wypłata na wynagrodzenie za pracę następuje po złożeniu komornikowi odpisu listy płac lub innego wiarygodnego dowodu, a wypłata na alimenty i renty alimentacyjne - tytułu wykonawczego stwierdzającego obowiązek dłużnika do płacenia alimentów lub renty.
Mając powyższe na względzie bieżący przelew co do zasady dotyczy świadczeń o charakterze periodycznym przeznaczony na opłacenie składek do ZUS i związku z tym na podstawie art. 890 par. 2 k.p.c wnoszę jak w meritum.
Artur Stachurski Radca prawny (Od 2014)
LT LAW Ciupka, Stachurski sp.k.
Gwiaździsta 71/10, 01-651 Warszawa
Napewno jeśli nie złoży Pan skargi na czynności komornika (a nie zażalenia), to komornik nie zwolni środków spod zajęcia. Innej drogi więc nie ma. I mała uwaga. W ostatnim zdaniu, proszę nie pisać "jak w meritum" tylko "jak w petitum". A najlepiej używać polskiego słownictwa, jeśli ma się wątpliwości, np. "jak na wstępie", "jak w osnowie".
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.