Pytanie z dnia 28 marca 2018
Witam. Chodzi mi o udzielenie informacji na temat zachowku jest to dość skomplikowana sytuacja wiec moze postaram sie ja opisac w miare jasno. Rodzinne mieszkanie w bloku. Troje rodzenstwa Dwoch braci i siostra.Jeden z braci umiera juz dawno temu pozostawiajac po sobie dwoch synow i dlugi dlatego synowie zrzekaja sie majatku po nim. Mieszkanie jest do wykupienia tez dobrych pare lat temu i wykupuje je zona brata ktory jeszcze zyje. W ubiegłym roku umiera matka wspolwlascicielka mieszkania ktora nie pozostawia po sobie zadnego testamentu. Wtedy dostajemy pismo od adwokata ze siostra ubiega sie o zachowek w wysokosci 30 tysiecy zloty i zostaje to zaplacone w dwoch ratach ale wczoraj otrzymujemy kolejne pismo od adwokata ze synowie brata ktory juz nie zyje i ktorzy zrzekli sie majatku po ojcu ubiegaja sie o zachowek w wysokosci 15 tysiecy zloty na swoje dzieci. Stad moje pytanie czy da sie jakos uniknac tego i czy przede wszystkim w ogole im sie to nalezy?
Bernadetta Parusińska- Ulewicz Adwokat (Od 2007)
Kancelaria Adwokacka Bernadetta Parusińska- Ulewicz
Gen. Z. Sadowskiego 8/40, 71-213 Szczecin
Dzień dobry, przede wszystkim, aby można było odpowiedzieć na postawione pytanie, trzeba się zapoznać z dokumentami (w tym otrzymanym wezwaniem) i ustalić dokładny stan faktyczny. Pozdrawiam, adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz
Podziękowałeś prawnikowi
Jeżeli matka wykupiła mieszkanie i następnie darowała to mieszkanie to obdarowany może być zobowiązany do zapłaty zachowku. Jeżeli mieszkanie wykupiła żona brata to po śmierci matki to jako, że matka nie była właścicielem tego mieszkania nie jest ono brane pod uwagę przy ustalaniu zachowku. W sprawie należy ustalić jaki majątek miała matka w chwili śmierci i czy dokonywała darowizn, a jeżeli tak to na rzecz kogo.
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.