Pytanie z dnia 05 czerwca 2017

Witam, czy można prosić o poradę kiedy sąd udzieli rozwodu? Co trzeba wykazać ?

Witam Panią /Pana serdecznie. Sąd musi zbadać czy nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia małżeńskiego - zupełny rozkład oznacza utratę więzi uczuciowej, fizycznej i emocjonalnej, z kolei trwałość wiąże się ze stwierdzeniem, że małżonkowie nigdy więcej do siebie nie powrócą. Okoliczności te należy zatem wykazać w postępowaniu rozwodowym. Zgodnie z art. 58 § 1 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego: ,,w wyroku orzekającym rozwód sąd rozstrzyga o władzy rodzicielskiej nad wspólnym małoletnim dzieckiem obojga małżonków i kontaktach rodziców z dzieckiem oraz orzeka, w jakiej wysokości każdy z małżonków jest obowiązany do ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania dziecka. Sąd uwzględnia pisemne porozumienie małżonków o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem po rozwodzie, jeżeli jest ono zgodne z dobrem dziecka. Rodzeństwo powinno wychowywać się wspólnie, chyba że dobro dziecka wymaga innego rozstrzygnięcia. § 1a. W braku porozumienia, o którym mowa w § 1, sąd, uwzględniając prawo dziecka do wychowania przez oboje rodziców, rozstrzyga o sposobie wspólnego wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem po rozwodzie. Sąd może powierzyć wykonywanie władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców, ograniczając władzę rodzicielską drugiego do określonych obowiązków i uprawnień w stosunku do osoby dziecka, jeżeli dobro dziecka za tym przemawia. § 1b. Na zgodny wniosek stron sąd nie orzeka o utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem. Można wnosić o orzeczenie rozwodu z wyłącznej winy jednego małżonka, z winy obojga lub bez orzeczenia o winie. Zatem w zależności od konfiguracji - należy w różnym stopniu wykazać przed sądem różne kwestie. W razie dalszych pytań zapraszam do kontaktu, chętnie służę pomocą i radą. Zapraszam również do zapoznania się z artykułami zamieszczonymi na moim blogu, dotyczącymi pozwu rozwodowego, pod adresem: http://potwojejstronie.pl/category/pozew-rozwodowy/ Pozdrawiam!

Odpowiedź nr 1 z dnia 6 czerwca 2017 19:31 Zmodyfikowano dnia: 10 czerwca 2017 08:11 Obejrzało: 297 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry, to zależy na jakim etapie jest teraz sprawa? Proszę o więcej informacji, wówczas będę mógł napisać więcej. Pozdrawiam!

Odpowiedź nr 2 z dnia 8 czerwca 2017 12:54 Zmodyfikowano dnia: 8 czerwca 2017 12:54 Obejrzało: 294 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry! Sąd orzeknie rozwód, jeżeli między małżonkami nastapił trwały i zupełny rozkład pożycia. Rozwód nie jest dopuszczalny, gdyby wskutek niego miało ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci albo jeżeli z innych względów orzeczenie rozwodu byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Należy wskazać, że rozwód nie jest dopuszczalny również w sytuacji, gdy żąda go małżonek wyłącznie winny ( chyba że drugi małżonek wyrazi zgodę na rozwód). Zasadniczo najistotniejsze są kwestie: czy doszło do trwałego i zupełnego rozkładu pożycia ( tj. więzi duchowej, fizycznej i gospodarczej). Sąd w trakcie postępowania bada to, czy naprawdę nie ma szans na naprawę relacji i czy więzi uczuciowe, fizyczne i gospodarcze ( wspólne gospodarstwo domowe) ustały. Czy mieszkają Państwo razem? Czy mają Państwo wspólne małoletnie dzieci? I czy rozwód miałby być z winy jednego z małżonków? W razie dalszych pytań służę pomocą. Pozdrawiam, adwokat Anna Uznańska ( www.annauznanska.pl )

Odpowiedź nr 3 z dnia 8 czerwca 2017 13:00 Zmodyfikowano dnia: 8 czerwca 2017 13:00 Obejrzało: 293 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.