Pytanie z dnia 13 października 2016

Witam czy orientuja się Państwo czy do rozwodu kościelnego potzebni są świadkowie? A jeśli ktoś nie ma świadków to czy taka rozprawa się odbędzie?

Witam, zgodnie z treścią Kodeksu Prawa Kanonicznego, świadowie stanowią jeden z istotniejszych dowodów w całym postępowaniu. Należy zwrócić uwagę, że w tym przypadku jeden świadek jest niewystarczający i uniemożliwia przeprowadzenie postępowania. Optymalnym rozwiązaniem w takim przypadku jest powołanie 3 świadków i więcej (+jeden ewentualnie na czas postępowania odwoławczego).

Odpowiedź nr 1 z dnia 14 października 2016 13:09 Obejrzało: 281 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry, W kanonicznym procesie małżeńskim konieczne jest dowiedzenie zaistnienia określonych tytułów nieważności małżeństwa. W skardze powodowej przedstawia się stan faktyczny i stan prawny sprawy. Dla lepszego zobrazowania argumentów, a przede wszystkim na potwierdzenie faktów, do skargi należy dołączyć różnego rodzaju dokumenty, jak również warto powołać świadków. W większości postępowań jednym z ważniejszych środków dowodowych jest zeznanie świadków, jednak jego brak nie powoduje, iż skarga powodowa nie może zostać rozpoznana. Skarga powodowa w swej treści powinna przedstawić takie argumenty, które przekonają sędziego do jej przyjęcia i wszczęcia procesu. Przedmiotem skargi mogą być jedynie te decyzje, czyny i fakty wskazujące, iż mamy do czynienia z małżeństwem dotkniętym przeszkodą, wadą oświadczenia woli, brakiem zachowania formy kanonicznej, podejrzeniem o popełnienie przestępstwa. Konieczne jest dowiedzenie, że w rzeczywistości tytuły nieważności odpowiadają faktom powoływanym przez stronę. Wśród środków dowodowych, które można wykorzystać w procesie, i które mogą stać się pomocne dla ukazania przyczyn nieważności małżeństwa oraz są godziwe wyróżnia się m. in.: oświadczenia stron, przyznanie sądowe, dokumenty publiczne oraz prywatne, zeznania świadków, opinie biegłych, wizję lokalną i oględziny sądowe. Proces przed Trybunałem wygląda nieco inaczej, niż proces cywilny o rozwód. Nie ma tutaj rozpraw, jest zbierany jedynie materiał dowodowy. Są nim oświadczenia stron, zeznania świadków, które odbywają się jedynie przed sądem, bez udziału stron, opinie biegłych sądowych. Zeznania stron służą do zweryfikowania autentyczności stanu faktycznego zapisanego w skardze powodowej. Żądania oraz odpowiedzi stron mogą być wyrażone nie tylko w skardze powodowej wprowadzającej spór, lecz w ustnych oświadczeniach złożonych wobec sędziego. Sposobem ustalenia zakresu sporu jest przeprowadzenie sesji sądowej, na którą wzywane są strony. Celem przeprowadzenia sesji, jest wyjaśnienie wszelkich niejasności, udzielenie odpowiedzi i w konsekwencji wspólne ustalenie formuły sporu. Po wyczerpaniu środków dowodowych następuje publikacja akt sądowych, po czym zamknięcie postępowania dowodowego i przygotowanie sprawy do wyrokowania.

Odpowiedź nr 2 z dnia 14 października 2016 22:57 Obejrzało: 280 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.