Pytanie z dnia 11 maja 2017
Witam. Dnia 03.04 zaniosłam pracodawcy L4. Dnia kolejnego zaniosłam wypowiedzenie. Pracodawca poprosił mnie o zmianę wypowiedzenia na dzień 02.04. Z dniem 15 zakończyłam pracę w firmie w sensie obowiązywało zwolnienie do tego dnia. Wypłatę zawsze dostawałam na konto do 10 każdego miesiąca. Do kiedy pracodawca powinien mi wypłacić wynagrodzenie za ten okres? I co jeśli mi nie chce go wypłacić?
Rafał Ocieczek Radca prawny (Od 2016)
Kancelaria Radcy Prawnego Rafał Ocieczek
Bolesława Chrobrego 18/46, 60681 Poznań
Witam. Ze stanu przedstawionego przez Panią wynika, że miała Pani 2-tygodniowy okres wypowiedzenia i zachorowała Pani w trakcie okresu wypowiedzenia. W tym stanie rzeczy pracodawca powinien Pani za okres do końca okresu wypowiedzenia wypłacić Pani wynagrodzenie do 10 dnia miesiąca (tak jak jest wskazany termin wypłaty wynagrodzenia w umowie o pracę), a następnie zasiłek chorobowy powinien Pani wypłacać już ZUS. W przypadku braku wypłaty wynagrodzenia przez pracodawcę powinna Pani wezwać go do zapłaty i ewentualnie przy braku jakiekolwiek reakcji z jego strony skierować sprawę na drogę postępowania sądowego.
Podziękowałeś prawnikowi
Pracodawca powinien wypłacić wynagrodzenie (z uwzględnieniem dostarczonego L4) w terminie umówionym, tzn. zwykle w umowach zastrzega się do 10-tego za miesiąc poprzedni. Jeżeli nie chce go wypłacić proponuję wezwać go pisemnie do zapłaty, ostatecznie dochodzić zapłaty w sądzie pracy. W zapytaniu mowa także o L4, toteż proszę porównać czy zakres wykorzystanego przez Pana/Panią L4 nie jest tak wysoki, że wypłatę przejąłby ZUS, a wtedy termin wypłaty zasiłku chorobowego w praktyce może się nieco różnić lub przyjść w częściach.
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.