Pytanie z dnia 20 września 2017

Witam. Dziadek jest jedynym właścicielem mieszkania, mieszka z babcią. Dziadek chce przepisać na mnie mieszkanie w razie śmierci. Jestem tam zameldowana ale nie mieszkam z nimi. Dziadkowie oczywiście do chwili śmierci będą tam mieszkać. Mają 3 córki( ktore juz za życia dzielą się mieszkaniem). Jakie rozwiązanie jaka forma przekazania mieszkania będzie najlepsza bym później nie musiała sądzić się z nimi i płacić im zachowku.I co z babcią czy jeżeli na dziadka jest mieszkanie to czy ona nie musi się niczego zrzekać.

Dzień dobry, w takiej sytuacji najlepiej byłoby zawrzeć z dziadkiem umowę o dożywocie. Więcej na ten temat przeczyta Pani na blogu mojej kancelarii: http://kancelariaulewicz.pl/aktualnosci/jak-uniknac-placenia-zachowku/ Pozdrawiam, adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz ulewicz.kancelaria@onet.eu kancelariaulewicz.pl

Odpowiedź nr 1 z dnia 20 września 2017 16:58 Zmodyfikowano dnia: 20 września 2017 16:58 Obejrzało: 278 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Witam, nie ma idealnego rozwiązania. Jeżeli chce Pani z dziadkiem tą sytuację rozwiązać przed śmiercią dziadka, jedynym rozwiązaniem jest darowizna mieszkania na Panią dokonana przez dziadka możliwie jak najszybciej. Jeżeli okres dzielący darowiznę i śmierć dziadka wyniesie ponad 10 lat, mieszkanie nie będzie się wliczało do masy spadkowej po dziadku. Jeżeli od darowizny upłynie jednak mniej niż 10 lat, darowiznę wlicza się do masy spadkowej, a w konsekwencji pozostałe osoby, które powinny dziedziczyć ustawowo po dziadku, będą miały prawo do zachowku. Do tego grona na pewno będzie należała babcia, a poza tym dzieci dziadków. Jeżeli którekolwiek z dzieci dziadków nie żyje, w ich miejsce wejdą ich dzieci. Co do babci, nie musi się ona niczego zrzekać, gdyż mieszkaniem może rozporządzać dziadek samodzielnie. Zgodnie z tym, o czym wspomniałem wyżej, babci może przysługiwać zachowek i może się wówczas zrzec tego zachowku. Co do zaś samego prawa zamieszkiwania w mieszkaniu przez babcię, można to formalnie jej zagwarantować poprzez ustanowienie służebności mieszkania.

Odpowiedź nr 2 z dnia 22 września 2017 21:25 Zmodyfikowano dnia: 22 września 2017 21:25 Obejrzało: 272 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.