Pytanie z dnia 13 sierpnia 2015

Witam.
Huragan zerwał dach sąsiadów w domu-bliźniaku.
Dach spadając zahaczył o nasz komin, dach i wylądował na naszym płocie. Wszystkie rzeczy uszkodził. Pytania mam 2:
1. PZU sąsiadów odmówiło wypłaty odszkodowania z tyt. OC sąsiadów powołując się na fakt, że przyczyną był huragan, który zwalnia w tym momencie sąsiadów z odpowiedzialności. Nasz dom nie był ubezpieczony.
2. Urząd gminy wyliczył wartość szkody, biorąc pod uwagę ilość brakującego eternitu, a nie koszt wymiany pokrycia dachowego w całości. Z tego co wiem nie wolno już kłaść kłaść eternitu na dach. Czy urząd może zmusić nas wysokością odszkodowania do położenia eternitu czy powinien uwzględnić koszt wymiany całości dachu na np. blachę?
Co zrobić w tej sytuacji?

Jeśli siła wiatru nie była nadzwyczajna i spotykana wcześnie, to nie można tu mówić o tzw., sile wyższej i należne jest odszkodowanie od PZU. Sprawie powinien przyjrzeć się prawnik. Należałoby ustalić w najbliższym Państwu Instytucie Meteorologicznym jak była siła wiatru w tamtym momencie. Skończyłoby się pewnie potrzebą pozwania PZU do sądu o zapłatę. Zakłady ubezpieczeniowe z zasady odmawiają zapłaty, bo liczą na to, że sobie Państwo odpuszczą. Według mnie gmina miała prawo wyliczyć koszt eternitu, jako pokrycia, gdyż ustalała wartość szkody. W innym wypadku byliby Państwo wzbogaceni, uzyskując pokrycie lepszej jakości, a szczególnie na całym dachu. Może mogliby Państwo skorzystać przy okazji z dofinansowania na wymianę pokrycia dachowego z eternitu na inne? Proszę pytać w gminie.

Odpowiedź nr 1 z dnia 14 sierpnia 2015 00:23 Obejrzało: 1687 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

prędkość wiatru była 86,5 km / godzinę

Wysłano: 14 sierpnia 2015 16:41
Na pewno chcesz usunąć wpis?

Trudno mi to oceniać, nie jestem meteorologiem. Ale nawet takie podmuchy to chyba nic nadzwyczajnego w Polsce. Gdyby to był wiatr huraganowy, 150-200 km/h, to bym rozumiał. Myślę, że powinni Państwo wystąpić przeciwko ubezpieczycielowi sąsiadów o odszkodowanie. Należałoby powołać dwóch biegłych, jednego właśnie meteorologa, który by się wypowiedział czy taki wiatr to coś nadzwyczajnego w naszych warunkach klimatycznych oraz z zakresu prawa budowlanego czy konstrukcja dachu była prawidłowa i czy powinien on wytrzymać taki napór wiatru. Radzę skorzystać z pomocy prawnika w sprawie. Może jego pismo do ubezpieczyciela, z podaniem odpowiednich argumentów, byłoby wystarczające.

Odpowiedź nr 3 z dnia 17 sierpnia 2015 13:55 Obejrzało: 1667 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.