Pytanie z dnia 03 grudnia 2017

Witam
Jako kawaler kupiłem sobie mieszkanie w mieście, poznałem kobietę i niedługo mam zamiar się pobrać i tak myśl mi chodzi po głowie czy ona będzie miała po ślubie jakieś prawa w razie rozwodu do tego mieszkania ?? Czy możne warto spisać z nią intercyzę przed małżeńska ?? ( nie inwestowała w to mieszkanie , nie paci rachunków czy kredytu )

Szanowny Panie, mieszkanie nabyte przed zawarciem małżeństwa stanowi Pana wyłączną własności i w razie rozwodu będzie stanowiło Pana majątek osobisty niepodlegający podziałowi. Małżeńska umowa majątkowa (intercyza) będzie odnosiła się natomiast do majątku nabywanego w trakcie trwania małżeństwa.

Odpowiedź nr 1 z dnia 4 grudnia 2017 19:26 Zmodyfikowano dnia: 4 grudnia 2017 19:26 Obejrzało: 221 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Witam, Zgodnie z art.33 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego "Do majątku osobistego każdego z małżonków należą: 1) przedmioty majątkowe nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej; 2) przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił; 3) prawa majątkowe wynikające ze wspólności łącznej podlegającej odrębnym przepisom; 4) przedmioty majątkowe służące wyłącznie do zaspokajania osobistych potrzeb jednego z małżonków; 5) prawa niezbywalne, które mogą przysługiwać tylko jednej osobie; 6) przedmioty uzyskane z tytułu odszkodowania za uszkodzenie ciała lub wywołanie rozstroju zdrowia albo z tytułu zadośćuczynienia za doznaną krzywdę; nie dotyczy to jednak renty należnej poszkodowanemu małżonkowi z powodu całkowitej lub częściowej utraty zdolności do pracy zarobkowej albo z powodu zwiększenia się jego potrzeb lub zmniejszenia widoków powodzenia na przyszłość; 7) wierzytelności z tytułu wynagrodzenia za pracę lub z tytułu innej działalności zarobkowej jednego z małżonków; 8) przedmioty majątkowe uzyskane z tytułu nagrody za osobiste osiągnięcia jednego z małżonków; 9) prawa autorskie i prawa pokrewne, prawa własności przemysłowej oraz inne prawa twórcy; 10) przedmioty majątkowe nabyte w zamian za składniki majątku osobistego, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej." Zatem mieszkanie nabyte przed zawarciem związku małżeńskiego zostanie w Pana majątku osobistym, o ile nie zdecyduje się Pan rozszerzyć wspólnści majątkowej na to mieszkanie. W związku z tym w razie rozwodu tak nabyte mieszkanie pozostanie Pana własnością, po odpowiednim rozliczeniu ewentualnych nakładów drugiej strony. Zapraszam do kontaktu. Pozdrawiam Adwokat Marta Fundowicz

Odpowiedź nr 2 z dnia 6 grudnia 2017 10:14 Zmodyfikowano dnia: 6 grudnia 2017 10:14 Obejrzało: 218 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.