Pytanie z dnia 13 marca 2017
Witam.
Jestem 4 lata po ślubie mam z mężem wspólnotę majątkową. Mój problem polega na tym że mąż po ślubie zaczął zaciagac kredyty o których nie bylam poinformowana. Wtedy kiedy juz miał pieniądze w reku dopiero sie dowiadywalam. Niestety pomimo próśb o rezygnowanie z kredytu mąż nie reagowal. Zaciagnal 16 tys. Z czego trochę spłacil ale od dlugiego czasu nie poczuwa sie do rat dlugu. Zatem do splaty zostalo mu 11 tys. Sprawa zostala przekazana do komornika z ktorym ,,dogadał,, sie na miesięczną ratę 600 zl. Niestety również nie splacal. Teraz przyszedl list ze w ciągu 7 dni ma to wszystko zwrócić pod groźbą interwencji domowej komornika.
Moje pytanie brzmi: czy jeśli mąż zaciągnął kredyt a ja nic nie podpisywalam to w razie interwencji domowej komornika może on zabrać moje rzeczy? Dodam tylko że wszystkie rzeczy domowe zakupilam ja badz moi rodzice.
Bardzo proszę o odpowiedź.
Z góry dziękuję.
Anna Luiza Smyk Adwokat (Od 2013)
Kancelaria Adwokacka Anna Luiza Smyk adwokat
Obrońców Pokoju 2A/102, 20-030 Lublin
Szanowna Pani, Jeśli tytuł wykonawczy został wystawiony jedynie na Pani małżonka może Pani zgłosić sprzeciw wobec zajęcia nieruchomości. W takiej sytuacji wierzyciel jest zobligowany do uzyskania klauzuli wykonalności również przeciwko Pani jako małżonkowi dłużnika, jeżeli chce w dalszym ciągu prowadzić postępowanie egzekucyjne. Powinien zatem w terminie tygodniowym od momentu zawiadomienia przez komornika o sprzeciwie małżonka dłużnika wystąpić do sądu z wnioskiem o nadanie klauzuli wykonalności przeciwko małżonkowi dłużnika pod rygorem umorzenia egzekucji z zajętej nieruchomości. Z uwagi na to, że ustawodawca nie określił formy, w jakiej ma być wyrażony sprzeciw małżonka, można przyjąć, że oświadczenie kwestionujące prowadzenie egzekucji może być złożone zarówno na piśmie, jak i ustnie do protokołu. W wypadku wybrania formy pisemnej sprzeciw małżonka dłużnika powinien odpowiadać warunkom formalnym pisma procesowego. Jeśli mąż podejmuje nieodpowiedzialne decyzje finansowe powinna Pani wystąpić o ustanowienie rozdzielności majątkowej, co można załatwić zarówno przed notariuszem jak i przed sądem. Jedynie przed sądem jednak może Pani żądać ustanowienia rozdzielności z ważnych powodów z datą wsteczną. Pozdrawiam, adw. A.Smyk
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.