Pytanie z dnia 20 września 2018

Witam, jestem najemcą mieszkania (umowa do 06.2019) i chciałabym rozwiązać umowę. W umowie zawarty jest punkt: stronom przysluguje prawo do rozwiązania umowy z zachowaniem 1-miesięcznego okresu wypowiedzenia.
Czy to oznacza, że jeśli pod koniec września złożę wypowiedzenie to mieszkam do listopadai i czy dostanę zwrot kaucji?

Jeśli w umowie nie jest to opisane inaczej, należy liczyć okres miesięcznego wypowiedzenia zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego. W związku z tym, jeśli wypowie Pani umowę 29 września, mieszka Pani do 29 października itd. Co do zwrotu kaucji - zależy od tego, co jest opisane w umowie.

Odpowiedź nr 1 z dnia 20 września 2018 14:53 Zmodyfikowano dnia: 20 września 2018 14:53 Obejrzało: 338 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry, najpierw polecam jednak się zastanowić czy zapis umowy jest w ogóle ważny. Jak wskazał choćby Sąd Apelacyjny w Gdańsku w wyroku z dnia 20 września 2013 r., wydanym w sprawie o sygn. akt I ACa 402/13: „Swobodne wypowiadanie umów najmu zawartych na czas oznaczony nie jest dopuszczalne i ogranicza je treść art. 673 § 3 KC. Ustawodawca przewidział w nim jedynie możliwość wypowiadania umów zawartych na czas oznaczony w razie określenia w umowie wypadków wskazujących, kiedy będzie to dopuszczalne. Przepis art. 673 § 3 KC rozumiany jest jako zakaz wypowiadania takich umów w sytuacji, w której decyzja o wypowiedzeniu ma być pozostawiana tylko swobodnemu uznaniu samych stron lub strony umowy. Postanowienie, które zezwala na rozwiązanie w drodze swobodnego wypowiadania umów zawartych na czas oznaczony, jest więc nie tylko sprzeczne z naturą takiego stosunku, ale również z przepisem ustawy. Inaczej natomiast należy oceniać wprowadzenie do umowy najmu zawartej na czas oznaczony postanowienia, które przewiduje możliwość jej wypowiedzenia w określonych w tej umowie okolicznościach. W art. 673 § 3 KC ustawodawca uznał, za wystarczające wskazanie w umowie wypadków, upoważniających do wypowiedzenia umowy zawartej na czas oznaczony. Za uzasadnione należy uznać, że wskazanie tych okoliczności nie musi być enumeratywne, ale wystarczy ogólne ich oznaczenie.” Pozdrawiam, adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz adwokat@kancelariaulewicz.pl

Odpowiedź nr 2 z dnia 20 września 2018 15:21 Zmodyfikowano dnia: 20 września 2018 15:21 Obejrzało: 337 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.