Pytanie z dnia 26 września 2016

witam, jestem po rozwodzie 5 miesięcy mó rozwód był dość burzliwy były składane wnioski do prokuratury bo były mąż mnie prześladował było chwile spokoju po rozwodzie ale teraz zaczyna się znowu.Mamy 4 letnie dziecko. Mój były mąż nadużywa alkocholou a pisze bo chciałabym się dowiedzieć jak mogę ograniczyć prawa rodzicielskie i złożyć wniosek o zakaz zbliżania się do mnie i do dziecka dodam jeszcze że były mąz odgrażał się że porwie dziecko

Każdy z rodziców może złożyć wniosek o ograniczenie władzy rodzicielskiej.Jęzli ojciec skrajnie zaniedbuje dziecko prosże rozwazyć też pozbawienie ojca praw.O pozbawieniu władzy rodzicielskiej decyduje sąd opiekuńczy i tylko w ściśle określonych sytuacjach. Może to byc np. nieuleczalna choroba rodzica (np. psychiczna) lub brak stałego kontaktu rodzica z dzieckiem, albo np choroba alkoholwa.

Odpowiedź nr 1 z dnia 27 września 2016 12:23 Obejrzało: 347 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Szanowna Pani, wniosek o ograniczenie lub pozbawienie władzy rodzicielskiej należy złożyć w sądzie rejonowym, właściwym ze względu na miejsce zamieszkania dziecka. Wniosek może złożyć jedno z rodziców dziecka. Opłata sądowa od wniosku o ograniczenie lub pozbawienie władzy rodzicielskiej wynosi 40 zł. W uzasadnieniu wniosku należy przedstawić stan faktyczny oraz uzasadnić przyczynę ograniczenia lub pozbawienia władzy rodzicielskiej. Zgodnie z art. 111 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego jeżeli władza rodzicielska nie może być wykonywana z powodu trwałej przeszkody albo jeżeli rodzice nadużywają władzy rodzicielskiej lub w sposób rażący zaniedbują swe obowiązki względem dziecka, sąd opiekuńczy pozbawi rodziców władzy rodzicielskiej. Nadużywanie alkoholu przez ojca może zostać uznane za naruszenie obowiązków wobec dziecka. Pozbawienie władzy rodzicielskiej nie powoduje zerwania wszelkich więzi między rodzicami pozbawionymi władzy rodzicielskiej a dzieckiem, w szczególności rodzice zachowują prawo do kontaktów z dzieckiem, istnieje obowiązek alimentacyjny rodziców wobec dzieci, a także zostają zachowane zasady dziedziczenia. W przypadku zachowania rodzica w taki sposób, który zagraża życiu lub zdrowiu dziecka, jego bezpieczeństwu bądź wpływa na niego demoralizująco, możliwe jest ograniczenie kontaktów z dzieckiem. Przykładem takiego zachowania może być spożywanie alkoholu lub w obecności dziecka. Zgodnie z art. 1132 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego jeżeli wymaga tego dobro dziecka, sąd opiekuńczy ograniczy utrzymywanie kontaktów rodziców z dzieckiem. Paragraf 2 powołanego przepisu uszczegóławia możliwe formy ograniczeń wskazując, iż sąd może w szczególności zakazać spotykania się z dzieckiem, zakazać zabierania dziecka poza miejsce jego stałego pobytu, zezwolić na spotykanie się z dzieckiem tylko w obecności drugiego z rodziców albo opiekuna, kuratora sądowego lub innej osoby wskazanej przez sąd, ograniczyć kontakty do określonych sposobów porozumiewania się na odległość, zakazać porozumiewania się na odległość. Ponadto zgodnie z art. 1133 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego sąd może zakazać utrzymywania kontaktów z dzieckiem, jeżeli zagrażają lub naruszają one dobro dziecka (zakaz styczności). Wówczas rodzic, którego zakaz dotyczy nie ma prawa spotykać się z dzieckiem, a podejmowane próby będą ewidentnym naruszeniem obowiązującego postanowienia. W celu ograniczenia kontaktów ojca z dzieckiem lub zakazu osobistej styczności ojca z dzieckiem, należy złożyć odpowiedni wniosek w tym przedmiocie. W przypadku łącznego rozpatrywania sprawy o ograniczenie lub pozbawienie władzy rodzicielskiej oraz ograniczenie kontaktów z dzieckiem, należy wnieść odrębną opłatę. Wysokość opłaty od wniosku o ograniczenie kontaktów z dzieckiem wynosi 40 zł.

Odpowiedź nr 2 z dnia 27 września 2016 22:14 Obejrzało: 346 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.