Pytanie z dnia 06 stycznia 2018

Witam. Jestem po rozwodzie od 2005 roku, byly maz ma ograniczona wladze rodzicielska do decydowania o waznych kwestaich dotyczacych dziecka. Syn w tym roku konczy 15 lat. Mieszkamy za granica, za zgoda ojca dziecka. Byly maz od czasu rozwodu nie kontaktowal sie z dzieckiem, nie wysylal nawet kartek na wazne uroczystosci, jak np.urodziny czy swieta. Alimenty placi. Chcialabym przeprowadzic odebranie praw rodzicielskich w stosunku do bylego meza bazujac na calkowitym braku zainteresowania dzieckiem. Syn nie chce miec zadnych kontaktow z ojcem biologicznym, za swojego ojca uznaje mojego obecnego partnera, ktory zamierza usynowic dziecko, o czy nie chcialabym wspominac w pozwie. Mam pytanie czy Panstwa zdaniem orzeczenie zgodne z naszym zyczeniem jest prawdopodobne a wiec czy sad orzeknie w zaistnialej sytuacji odebranie praw rodzicielkich?

Dzień dobry, niestety nikt nie da Pani gwarancji, że sąd przychyli się do takiego wniosku, ale należy spróbować. Ma Pani argumenty na poparcie swojego stanowiska i trzeba po prostu skierować sprawę na drogę postępowania sądowego. Im szybciej tym lepiej, bo taka sprawa potrwa chwilę, a syn ma już 15 lat, więc może zostać mało czasu na usynowienie.

Odpowiedź nr 1 z dnia 8 stycznia 2018 11:01 Zmodyfikowano dnia: 8 stycznia 2018 11:01 Obejrzało: 377 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Szanowna Pani, zdecydowanie są to podstawy do pozbawienia władzy rodzicielskiej według prawa polskiego. Kwestią istotną jest ustalenie Sądu właściwego dla rozpoznania sprawy. Co do zasady przepisy unijne jak też przepisy konwencji haskiej regulującej spory między rodzicami i dziecmi wskazują jako Sąd właściwy sąd miejsca pobytu dziecka. Tak więc sprawa powinna być wytoczona przed Sąd miejsca pobytu W razie pytań proszę o kontakt, z poważaniem, r.pr Tomasz Krupiński

Odpowiedź nr 2 z dnia 8 stycznia 2018 11:04 Zmodyfikowano dnia: 8 stycznia 2018 11:04 Obejrzało: 377 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.