Pytanie z dnia 21 października 2018

Witam
Jestem po rozwodzie z obustronnej winy, w trakcie małżeństwa zostało zakupione mieszkanie na kredyt, w którym obecnie zamieszkuję z dwojgiem niepełnosprawnych dzieci. Były mąż odgraża się i na wszelaki sposób chce wyrzucić mnie wraz dziećmi z tego mieszkania. Będzie prowadzona sprawa dot. podziału majątku, gdzie były mąż zarzeka się, że nie chce być przypisany do kredytu. Ja nie mam możliwości by cały kredyt przepisać na siebie. I moje pytanie: czy jest jakiś art. prawny, który chroniłby mnie z dziećmi przed zlicytowaniem tego mieszkania? Obecnie tylko ja płacę za kredyt.
z poważaniem

Dzień dobry, podział majątku a zmiany podmiotowe w umowie kredytu to są dwie różne sprawy. Sąd w wyroku orzekającym podział majątku wspólnego nie może zmienić stron umowy kredytu. Mogą Państwo w toku sprawy o podział majątku wnioskować o zasądzenie własności nieruchomości na Pani rzecz z obowiązkiem spłaty małżonka, z odliczeniem rat kredytu, które Pani opłaciła samodzielnie. Pozdrawiam, adw. Agata Paplińska

Odpowiedź nr 1 z dnia 22 października 2018 13:36 Zmodyfikowano dnia: 22 października 2018 13:36 Obejrzało: 254 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

W sprawie o podział majątku, jeśli będzie Pani tego chciała, z dużym prawdopodobieństwem Sąd przyzna mieszkanie Pani na wyłączną własność. Będzie się to wiązało z obowiązkiem spłaty połowy wartości mieszkania byłemu mężowi. Sąd nie będzie odliczał od wartości mieszkania kredytu. Sąd w ogóle nie będzie ingerował w umowę kredytową. W przypadku takiego podziału majątku, mimo tego że Pani będzie wyłączną właścicielką mieszkania, kredyt na mieszkanie będzie obciążał Państwa obojga. W sprawie o podział majątku może Pani domagać się od byłego męża połowy zapłaconych przez Panią rat kredytowych.

Odpowiedź nr 2 z dnia 22 października 2018 16:01 Zmodyfikowano dnia: 22 października 2018 16:01 Obejrzało: 248 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.