Pytanie z dnia 18 września 2016
Witam. Jestem po rozwodzie z wyznaczonymi terminami widzen z synem. Niestety dziecko zostało nabuntowane i nie chce chodzić na spotkania ze mną. Pomimo jeżdżenia w wyznaczonych dniach syn spuszcza głowę i mówi że nie chce iść. Co mogę w tej sytuacji zrobić? Proszę o pomoc.
Bernadetta Parusińska- Ulewicz Adwokat (Od 2007)
Kancelaria Adwokacka Bernadetta Parusińska- Ulewicz
Gen. Z. Sadowskiego 8/40, 71-213 Szczecin
Dzień dobry, może Pan wnosić, aby kontakty odbywały się w obecności kuratora. Zazwyczaj jednak nie przynosi to większych efektów. Jeśli będzie Pan w stanie wykazać, że dziecko jest nastawiane negatywnie przez matkę, może m.in. wystąpić o ograniczenie jej władzy rodzicielskiej. Polecam jednak zacząć od wysłania do matki dziecka oficjalnego pisma w tej sprawie, że wskazaniem, jakie mogą być konsekwencje dalszego uniemożliwiania Panu kontaktów z synem. Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska-Ulewicz
Podziękowałeś prawnikowi
Patrycjusz Miłaszewicz Radca prawny (Od 2016)
Kancelaria Radcy Prawnego Patrycjusz Miłaszewicz
Plac Bolesława Chrobrego 13/2, 56-200 Góra
Dzień dobry, zadaniem matki dziecka w danej sytuacji jest przygotowanie dziecka do spotkania z ojcem. Oczywiście nie sposób za dużo wnioskować po tak skromnym przedstawieniu stanu faktycznego, niemniej jednak można domniemywać, iż przez swoją postawę i to co mówi matka, dziecko wie że lepiej aby pozostało w domu, bo pewnie tak chce jego mama. Formalnie, dziecko jest przygotowane do kontaktu, jednakże samo mówi, że nie pójdzie. Nie wspomniał Pan o relacjach jakie łączą Pana z byłą żoną, jednak warto wskazać, iż do prawidłowego rozwoju dziecka konieczne są kontakty z rodzicem, który nie sprawuje bezpośredniej opieki nad dzieckiem. Wielokrotnie Sąd w rozstrzygnięciach w tego typu sprawach o tym wspominał. Jeżeli jednak próby dialogu między rodzicami nie odnoszą skutku być może warto rozważyć wniosek, aby sąd zobowiązał rodziców i dziecko do pracy z asystentem rodziny. Pozdrawiam radca prawny Patrycjusz Miłaszewicz.
Podziękowałeś prawnikowi
Hoa Dessoulavy-Śliwińska Adwokat (Od 2012)
THE N.E.W.S. Law Center Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych
Kazachska 1/89, 02-999 Warszawa
Szanowny Panie, odpowiadając na Pańskie pytanie wskazuję, iż być może zachodzi sytuacja takiego rodzaju, że dziecko nastawiane jest negatywnie przez drugiego rodzica. W takiej sytuacji może Pan np. wystąpić do sądu rodzinnego z wnioskiem w przedmiocie nałożenia obowiązku odbywania spotkań z dzieckiem wyłącznie w obecności kuratora wyznaczonego przez sąd. Takie uprawnienie wynika z art. 1132§ 2 pkt 3 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Obowiązkiem kuratora jest wówczas dopilnowanie terminowości wyznaczonego kontaktu oraz przebywanie podczas ich realizacji, tym samym kurator będzie w stanie zaobserwować nastawienie dziecka do Pana i przyczynę tego nastawienia. Być może odpowiednim instrumentem w Pańskim przypadku będzie udanie się na tzw. terapię rodzinną wspólnie z dzieckiem i z drugim rodzicem, której celem powinno być poprawienie Państwa relacji. W skrajnych przypadkach, jeśli postępowanie drugiego z rodziców będzie wpływać na dobro dziecka może Pan wówczas wystąpić do sądu z wnioskiem o ograniczenie władzy rodzicielskiej (art. 107 ww. ustawy).
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.