Pytanie z dnia 18 marca 2018

Witam,

Jestem właścicielem mieszkania, w którym mieszkałam ze swoim były partnerem. On wprowadził się do mnie i mieszkał ze mną za moją zgodą. Tworzyliśmy związek konkubencki, nigdy nie wzięliśmy ślubu, nie mieliśmy też dzieci. Kupując mieszkanie kupiłam również jedno miejsce postojowe w garażu podziemnym. Partner nie miał swojego miejsca, ale w zeszłym roku roku zgodziłam się i kupiliśmy miejsce postojowe, ale jest ono notarialne zapisane na mnie, ponieważ ja jestem właścicielem mieszkania, natomiast on za nie zapłacił ze swojego rachunku bankowego. W tym roku się rozstaliśmy i partner rząda ode mnie zwrotu pieniędzy za to miejsce postojowe. Kupił je z własnej nieprzymuszonej woli, na własne potrzeby, zawsze tylko on z niego korzystał bo ja mam swoje. Grozi mi że pójdzie do sądu i sąd zmusi mnie do oddania pieniędzy.
Czy to prawda że będę musiała zapłacić mu za to miejsce postojowe ? Moim zdaniem ta sytuacja jest niedorzeczna, ponieważ ja mam swoje miejsce i nie potrzebuje też drugiego, a ponadto nie stać mnie żeby zapłacić mu żądaną sumę (10 tys.zł).
Chciałabym jeszcze wspomnieć że partner mieszkał ze mną dwa lata nie dokładając się do rachunków ani czynszu. Kredyt i rachunki za mieszkanie płaciłam ja ze swojego konta na co mam potwierdzenie. Ten garaż za który on zapłacił powinien być zadośćuczynieniem za to że mieszkał za darmo w moim mieszkaniu.

Dzień dobry, sytuacja jest bardzo ciekawa, a możliwe rozstrzygniecie- niejednoznaczne. Były konkubent może dochodzić zapłaty choćby na podstawie przepisów o zwrocie nienależnego świadczenia, ale Pani jak najbardziej może się bronić, powołując się m.in. na tzw. teorię salda. Wskazane byłoby więc zacząć od wysłania do byłego konkubenta pisma, w którym odniesie się Pani szczegółowo do jego żądań i wskaże dlaczego są bezzasadne. Jeśli potrzebuje Pani pomocy w przygotowaniu pisma, chętnie pomogę. Pozdrawiam, adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz

Odpowiedź nr 1 z dnia 19 marca 2018 13:54 Zmodyfikowano dnia: 19 marca 2018 13:54 Obejrzało: 155 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.