Pytanie z dnia 12 września 2018
Witam jestem współwłaścicielem gruntów rolnych wuja za jakis czas na pewnej części planujemy znieść współwłasność na mocy porozumienia stron tylko ze na tej ziemi ktora ma byc moja częścią wisi dzierzawa. Wuj 4 lata temu wydzierżawil grunty potem znalazł się ktoś kto chciał kupić pewna część i wuj to sprzedał z tą podpisana dzierzawa i ta osoba dzierzawi od tego pana który kupił ale wuj nie podpisał rozwiązania umowy dzierżawy. Byłam w starostwie powiatowym i powiedzieli ze wystarczy iść do tej osoby i podpisać rozwiązanie tylko ze ona unika kontaktu nie odpowiada na telefony e maile smsy i podobno jest za granicą. Czy można to jakoś inaczej załatwić? Czy ta osoba może mieć jakieś korzyści z tego ze widnieje ta dzierzawa?
Agata Paplińska Adwokat (Od 2018)
Kancelaria Adwokacka Agata Paplińska
Warszawska 91 lok. 2, 05-092 Łomianki
Dzień dobry, zgodnie z przepisami, w braku odmiennej umowy dzierżawę gruntu rolnego można wypowiedzieć na jeden rok naprzód na koniec roku dzierżawnego, inną zaś dzierżawę na sześć miesięcy naprzód przed upływem roku dzierżawnego. Pozdrawiam, adw. Agata Paplińska
Podziękowałeś prawnikowi
Joanna Rymarowicz Radca prawny (Od 2012)
Joanna Rymarowicz Radca Prawny
os. Lecha 16/57, 61-293 Poznań
Z Pana wiadomości wnioskuję, iż przedmiotem umowy dzierżawy jest cała nieruchomość będąca waszą współwłasnością. Najistotniejsze w tej sprawie jest zapoznanie się z zawartą umową dzierżawy. Czy umowa jest zawarta na czas określony czy nieokreślony, czy przewiduje możliwość wypowiedzenia i na jakich warunkach. Czy dzierżawca jest zobowiązany do płacenia czynszu czy ma też inne obowiązki umowne. Bardzo wiele kwestii należy wyjaśnić zanim będzie można Panu udzielić rzetelnej porady prawnej.
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.