Pytanie z dnia 02 grudnia 2015
Witam,
Joanna z tej strony.
Chodzi o kwestię KRRiT, która wysłała w marcu tego roku, pocztą polską do mojej babci Upomnienie w kwestii zapłaty kwoty za nieuregulowany abonament telewizyjny za okres od 01.2010 – 02.2015 na kwotę 1454,09 zł do uregulowania w ciągu 7 dni od otrzymania pisma. Pismo było zaadresowane na nieżyjącego męża babci, który był zgłoszony do KRRiT. Dodam, że okres braku płatności nastąpił po śmierci dziadka właśnie . Babcia nie płaciła abonamentu, gdyż dziadek miał grupę inwalidzką, (ale jak się teraz okazało na poczcie polskiej - ważną tylko na rok!, babcia nie była tego świadoma, gdyż jak twierdzi poczta nie powiadomiła ich listownie o utracie ulgi w kwestii płacenia abonamentu. Pewnie należałoby to jeszcze sprawdzić…nie wiem czy w ogóle mają taki obowiązek??). Nie płaciła też dlatego, bo jak sama mówi "Tusk mówił, żeby nie płacić". Babcia po otrzymaniu wezwania od razu wysłała do nich zwrotnie pismo z prośbą o rozłożenie długu na trzy równe raty, argumentując tym, że ma 1500 zł emerytury, oraz, że jest wdową i spłata w tak krótkim czasie nie jest możliwa.
Po 8 miesiącach oczekiwania dostała od nich odpowiedź. Pismo z datą 20.11.2015 zatytułowane „Wezwanie” informuje ją, że w związku z jej prośbą o rozłożenie zaległości na raty musi udokumentować, że w jej przypadku zachodzą cyt. „szczególne względy społeczne, lub przypadki losowe”. Pismo sugeruje jakie dokumenty, należy przedłożyć, celem udowodnienia. Czas na odpowiedź to 30 dni kalendarzowych – dziś mija zapewne 12 dzień, więc czasu jest mało.
Jest tam jeszcze ważna wzmianka o tym, że złożenie wniosku o umorzenie/ rozłożenie na raty zaległości w żadnym wypadku nie wstrzyma postępowania egzekucyjnego wszczętego przez wierzyciela jakim jest poczta polska, jak również, że poczta polska nie będzie w żaden sposób poinformowana przez KRRiT o złożonym wniosku o umorzenie i toczącym się postępowaniu. I w kwestii umorzenia postępowania egzekucyjnego, należy zwrócić się we wniosku do poczty polskiej – ja tak to pojęłam (proszę mi to wyjaśnić i w razie potrzeby sprostować, czy ja mam złożyć rzeczywiście odrębny wniosek na poczcie polskiej o umorzenie postępowania egze?? czy o co tu dokładnie chodzi).
Trzecia kwestia to ta, że wszystkie powyższe kwestie oczywiście nie zwalniają z płacenia ww. abonamentu i tu także proszę o radę (czy płacić?, czy można od razu wygłosić dziadka pomimo toczącej się sprawy?, bo babcia już szykuje się do wypełnienia wniosku o zmianę danych osobowych z dziadka na nią…)
20.12.2015(niedziela) mija czas stępla pocztowego na odesłanie pisma/ pism?, bo będzie dokładnie 30 dni, dlatego proszę o możliwie szybką poradę.
Mam zdjęcia wszystkich pism, chętnie prześlę, żebyście się Państwo mogli z nimi dokładnie zapoznać. Mam nadzieję, że opisana przeze mnie sprawa jest czytelna?
Proszę o info co zrobić i czy jest szansa by zaległość całkowicie umorzyć? Pilne.
Joanna
Witam, W razie dalszego zainteresowania poradą proszę o maila bezpośrednio do mnie. W przypadku odpowiedniej weryfikacji i odpowiedzi na wezwanie jest szansa umorzyć zaległości.
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.