Pytanie z dnia 28 listopada 2017
Witam!
Kilkanaście lat temu, mój tato i trójka jego rodzeństwa dostali w spadku nieruchomość- działkę budowlaną. Działka należała zatem do czterech właścicieli. Po kilku latach mój tato głównie ze względów sentymentalnych zaproponował rodzeństwu możliwość wykupu ich części. Zgodnie wszyscy się zdecydowali na sprzedaż swoich części. Po zrzeczeniu się w sądzie praw do nieruchomości na rzecz mojego taty, otrzymali ustaloną wówczas kwotę z tytułu zapłaty. Zaznaczam, że działka została wyceniona według obowiązujących wówczas stawek.
Minęło kolejnych kilkanaście lat i niestety jedno z rodzeństwa domaga się teraz jeszcze zapłaty. Wartość dziłalki wzrosła i dlatego też uważa on cytuję "coś jeszcze mu się należy".
Bardzo proszę o odpowiedź, czy ma jakieś prawo do roszczeń pieniężnych? Dziękuję i pozdrawiam.
Bernadetta Parusińska- Ulewicz Adwokat (Od 2007)
Kancelaria Adwokacka Bernadetta Parusińska- Ulewicz
Gen. Z. Sadowskiego 8/40, 71-213 Szczecin
Dzień dobry, jak rozumiem dokonano sądowego działu spadku w wyniku którego tata został jedynym właścicielem nieruchomości za spłatą na rzecz pozostałych spadkobierców? W takiej sytuacji brak podstaw do żądania jakiejkolwiek dalszej "dopłaty". Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska-Ulewicz kancelariaulewicz.pl ulewicz.kancelaria@onet.eu
Podziękowałeś prawnikowi
Przemysław Sobusik Radca prawny (Od 2014)
Kancelaria Radcy Prawnego Przemysław Sobusik
Towarowa 30, 42-400 Zawiercie
Dzień dobry Brak podstaw prawnych do żądania dodatkowych spłat przez byłych współwłaścicieli. Gdyby przedmiotem było gospodarstwo rolne i Pana/Pani tata wchodzące w skład tego gospodarstwa nieruchomości rolne zbył odpłatnie przed upływem pięciu lat od chwili zniesienia współwłasności,, wtedy wyjątkowo na podstawie art. 217 kc można żądać uzupełnienia spłaty. Ponieważ taka sytuacja nie ma miejsca w tej sprawie, brak absolutnie żadnych podstaw dla żądania przez rodzeństwo Taty jakichkolwiek pieniędzy.
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.