Pytanie z dnia 16 października 2016
Witam.
Kilkanaście lat temu, po rozwodzie zostałem sam z dwójką dzieci. Aby jakoś funkcjonować zmuszony byłem brać kredyty, a jednym z zaciągniętych kredytów był kredyt we frankach szwajcarskich na wykup mieszkania i konsolidację innych zobowiązań. Z powodu problemów zdrowotnych ok. 5 lat temu, drastycznie zmniejszyły się moje dochody i straciłem zdolność do spłaty zobowiązań. Skutkiem tego między innymi mam zajętą przez komornika emeryturę a przed kilku dniami komornik na licytacji sprzedał moje mieszkanie. W mieszkaniu tym jestem zameldowany ja, oraz moja córka / 25 lat / i syn /22 lata/. Córka jest mężatką i ma 2,5 letnie dziecko, syn jest kawalerem.
Chciałbym się dowiedzieć, co dalej będzie po sprzedaży mieszkania przez komornika. Mieszkanie kupiła na licytacji komorniczej jakaś spółka z Warszawy.
Nie będziemy mieli gdzie mieszkać, a zdaję sobie sprawę, że po sprzedaży nowy właściciel wystąpi o eksmisję. Bardzo proszę o informację, czy możemy zostać " wyrzuceni na bruk " , jak dużo czasu jeszcze mamy / ile trwa postępowanie sądowe o eksmisję? / i czy będzie nam przysługiwało jakieś pomieszczenie socjalne?.
Dziękuję.
Hoa Dessoulavy-Śliwińska Adwokat (Od 2012)
THE N.E.W.S. Law Center Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych
Kazachska 1/89, 02-999 Warszawa
Dzień dobry, Jeżeli nie posiadają już Państwo tytułu prawnego do lokalu istnieje możliwość wystąpienie o eksmisję. W takiej sytuacji właściciel musi wtoczyć powództwo nakazujące opróżnienie lokalu. Tego typu postępowania toczą się różnie w zależności od ilości spraw w danym sądzie. Jeżeli sąd ma dużo pracy tego typu postępowania mogą trwać około 2 lat w I instancji. Zgodnie z art. 14 ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i zmianie Kodeksu cywilnego w wyroku nakazującym opróżnienie lokalu sąd orzeka o uprawnieniu do otrzymania lokalu socjalnego bądź o braku takiego uprawnienia wobec osób, których nakaz dotyczy. Obowiązek zapewnienia lokalu socjalnego ciąży na gminie właściwej ze względu na miejsce położenia lokalu podlegającego opróżnieniu. Sąd, badając z urzędu, czy zachodzą przesłanki do otrzymania lokalu socjalnego, orzeka o uprawnieniu osób, o których mowa w ust. 1, biorąc pod uwagę dotychczasowy sposób korzystania przez nie z lokalu oraz ich szczególną sytuację materialną i rodzinną. Sąd nie może orzec o braku uprawnienia do otrzymania lokalu socjalnego wobec: 1) kobiety w ciąży, 2) małoletniego, niepełnosprawnego w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 listopada 1990 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 1998 r. poz. 414, z późn. zm.) 2 lub ubezwłasnowolnionego oraz sprawującego nad taką osobą opiekę i wspólnie z nią zamieszkałą, 3) obłożnie chorych, 4) emerytów i rencistów spełniających kryteria do otrzymania świadczenia z pomocy społecznej, 5) osoby posiadającej status bezrobotnego, 6) osoby spełniającej przesłanki określone przez radę gminy w drodze uchwały - chyba że osoby te mogą zamieszkać w innym lokalu niż dotychczas używany. Zgodnie z art. 16 przywołanej ustawy wyroków sądowych nakazujących opróżnienie lokalu nie wykonuje się w okresie od 1 listopada do 31 marca roku następnego włącznie, jeżeli osobie eksmitowanej nie wskazano lokalu, do którego ma nastąpić przekwaterowanie.
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.