Pytanie z dnia 17 października 2016
WITAM KUPILISMY Z MEZEM DOM KTORY POSIADA DOJAZD NA ODREBNEJ DZIALCE KTOREJ JESTESMY WLASCICIELAMI W 50 PROCENTACH CZYLI MAMY TAKIE SAMO PRAWO JAK DRUGI WLASCICIEL JAK KOPOWALISMY TO BYLA BRAMA WJAZDOWA ZAMYKANA WYMIENILISMY NA NOWA I TEN DRUGI WLASCICIEL TWIERDZI ZE BRAMA NIEMA PRAWA TAM STAC BO CHCE SWOBODNIE WJECHAC DO DOMU MA KLUCZ DO NIEJ OD SAMEGO POCZATKU MAMY DZIECKO JAK MOGE MIEC OTWARTE JAK MIESZKAMY PRZY SAMEJ ULICY .DZIEKUJE.
Bartosz Kowalak Radca prawny (Od 2006)
Kowalak Jędrzejewska i Partnerzy Kancelaria Prawna
Mickiewicza 18a/3, 60-834 Poznań
Dzień dobry, Jeżeli Państwo jako współwąłsciciele się nie dogadujecie, to nalezy skierować wniosek do sądu o rozstrzygnięcie.
Podziękowałeś prawnikowi
Hoa Dessoulavy-Śliwińska Adwokat (Od 2012)
THE N.E.W.S. Law Center Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych
Kazachska 1/89, 02-999 Warszawa
Szanowni Państwo, przedstawione pytanie sprowadza się do pytania o zakres uprawnień do współkorzystania z nieruchomości. Zgodnie z art. 201 kodeksu cywilnego, do czynności zwykłego zarządu rzeczą wspólną potrzebna jest zgoda większości współwłaścicieli. W braku takiej zgody każdy ze współwłaścicieli może żądać upoważnienia sądowego do dokonania czynności. W mojej opinii wymiana bramy na nową jest czynnością zwykłego zarządu. Na czynność taką powinien więc wyrazić zgodę drugi współwłaściciel. Gdyby się sprzeciwiał, zgodę na taką czynność mógłby wyrazić sąd. Wymiana bramy bez zgody współwłaściciela lub zezwolenia sądu była więc bezprawna. Powstaje więc kolejne pytanie, czy drugi współwłaściciel może podjąć jakieś kroki w tej sytuacji? Z pewnością nie może samodzielnie zdemontować bramy (ponieważ nie ma więcej niż połowę udziałów w nieruchomości). Demontaż bramy byłby równie bezprawny jak jej wymiana. W tej sytuacji współwłaściciel może żądać jedynie przywrócenia ogrodzenia do stanu poprzedniego. Jednakże, najprawdopodobniej sąd takiego roszczenia nie uwzględni. Powstał więc swoisty pat – wymiana bramy była bezprawna ale mimo to współwłaściciel najprawdopodobniej nie będzie mógł się temu skutecznie sprzeciwić. W razie niemożności uzyskania porozumienia mogą Państwo skierować wniosek do sądu.
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.