Pytanie z dnia 22 stycznia 2018

Witam,
mam 4 pytania do ponizszego stanu faktycznego

Stan faktyczny:
30 stycznia 2008 r. doszlo do wypadku komunikacyjnego - potracenie pieszego na przejsciu dla pieszych. Pieszy szedl z dzieckiem, które doznalo szoku oraz stluczen.

W toku procesu karnego pomieto okolicznosc, ze dziecko przezylo traume - nie zglaszal tego sam poszkodowany/oskarzyciel posilkowy w procesie karnym. Nie ma zadnej relewantnej dokumentacji medycznej dziecka ani relewantnych rachunków za leczenie dziecka etc.

Dnia 29/06/2010 zapadl wyrok w sprawie karnej (uprawomocnil sie 27/10/2010) dotyczacej tegp wystepku - warunkowe umorzenie postepowania karnego na okres próby 2 lat.

Dziecko biorace udzial w wypadku komunikacyjnym dnia 08 lutego br. konczy 20 lat.

Poszkodowany zostal przebadany przez lekarzy orzeczników ubezpieczyciela w (bodajze) 2009 r. Stwierdzono 21 % uszczerbku na zdrowiu. Poszkodowany mial zdiagnozowane w (bodajze) zespól stresu pourazowego o nasileniu ciezkim. Obecnie jest znaczna poprawa stanu psychicznego. Lekarzom orzecznikom ubezpieczyciela nie przekazywano informacji o dolegliwosciach psychicznych.

Pytania:

1. Jaki jest termin przedawnienia roszczen cywilnych poszkodowanego w wypadku?

W mojej ocenie, zgodnie z KC, bedzie to 20 lat. Prosze o potwierdzenie, czy dotyczy to wszystkich roszczen pienieznych (damnum emergens/lucrum cessans, zadoscuczynienie).

To o tyle istotne, iz jesli uznac, ze termin przedawnienia wynosi 10 lat, trzeba byloby w tym tygodniu wystapic do sadu z pozwem.

2. Jakie sa szanse uzyskania zadoscuczynienia po 10 latach od wypadku?

Spotkalem sie z orzecznictwiem, w którym sadu uznaja, ze jak sie zglasza po 10 latach to "ból psychiczny minal" w zwiazku z tym zadoscuczynienie nalezy sie w znikomej wysokosci - bierze sie pod uwage rozmiar krzywdy na moment orzekania.

Jednym z elementów PTSD jest wypieranie i unikanie wszystkiego co zwiazane z trauma - w tym zajmowania sie procesem cywilnym.

3. Jaki jest termin przedawnienia roszczen dziecka bioracego udzial w wypadku?

Moim zdaniem 10 lat w sprawie ochrony dóbr osobistych (roszczenia majatkowe).

4. Czy jest sens wystepowac z roszczeniem o ochrone dóbr osobistych przez dziecko (zwlaszcza w kontekscie prawdopodobienstwa wygranej)?

Pozdrawiam

Tutaj pojawią się odpowiedzi od prawników


Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.