Pytanie z dnia 05 czerwca 2018

Witam,
Mam dwa pytania dotyczące rozwodu:
1. Czy rozprawy rozwodowe mogą odbywać się bez udziału/obecności pozwanego?
Pozwany planuje wyjazd zagranicę, prawdopodobnie celem "utrudnienia" rozwodu.
2. Czy powódka może złożyć pozew o rozwód w miejscu swojego miejsca zamieszkania?
Obecnie strony mieszkają razem. Pozew jeszcze nie został złożony. Powódka w najbliższych dniach wyprowadzi się od pozwanego, a pozwany chce wyjechać zagranicę. Pozwany nie jest nigdzie zameldowany.

Dzień dobry, 1. jeśli pozew zostanie skutecznie doręczony- tak. Z uwagi na planowaną wyprowadzkę strony przeciwnej, lepiej nie zwlekać ze złożeniem pozwu, albowiem może powstać problem z ustaleniem adresu zamieszkania. 2. Pozew o rozwód składa się w sądzie, w którego okręgu małżonkowie mieli ostatnie miejsce zamieszkania, jeżeli choć jedno z nich w okręgu tym jeszcze ma miejsce zamieszkania lub zwykłego pobytu. Z braku takiej podstawy wyłącznie właściwy jest sąd miejsca zamieszkania strony pozwanej, a jeżeli i tej podstawy nie ma – sąd miejsca zamieszkania powoda. Pozdrawiam, adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz

Odpowiedź nr 1 z dnia 5 czerwca 2018 15:23 Zmodyfikowano dnia: 5 czerwca 2018 15:23 Obejrzało: 406 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Witam. Najważniejsze jest, aby pozwany dowiedział o procesie i miał możliwość wzięcia w nim udziału. Warto więc jak najszybciej wnieść pozew, aby sąd mógł skutecznie dostarczyć pozwanemu jego odpis wraz z zawiadomieniem o planowanej rozprawie. Przesłuchanie obu stron jest w zasadzie obowiązkowe, ale część sądów w takich sytuacjach jak Pani, wyraża zgodę na wydanie wyroku pod nieobecność strony pozwanej (o ile nie uzna Pani za jedynie winną rozkładu pożycia małżeńskiego). Sądem właściwym do rozstrzygania spraw o rozwód jest sąd okręgowy właściwy miejscowo z uwagi na ostatnie wspólne zamieszkanie małżonków. P.S. Jeśli jest Pani zainteresowana, mogę pomóc w zakresie sprawy o orzeczenie nieważności małżeństwa kościelnego.

Odpowiedź nr 2 z dnia 5 czerwca 2018 22:28 Zmodyfikowano dnia: 5 czerwca 2018 22:28 Obejrzało: 401 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.