Pytanie z dnia 20 lipca 2015

Witam,
Mam nastepujaca kwestie: mama jest czlonkiem / glownym lokatorem w spoldzielni mieszkaniowej i przysluguje jej lokatorskie prawo do lokalu.
W mieszkaniu jest takze zameldowany jej syn, ktory ponosi koszty utrzymania lokalu. Wiemy, ze lokatorskie prawo jest niezbywalne, ale mama moze dysponowac prawem do wkladu mieszkaniowego. Czy w praktyce moze zatem przekazac prawo do wkladu mieszkaniowego w drodze darowizny na syna, nastepnie zrzec sie czlonkowstwa w spoldzielni a syn wystapic o wpisanie w poczet czlonkow jako posiadajacy to prawo do wkladu mieszkaniowego.
Chodzi o zabezpieczenie prawa do tego lokalu a w chwili obecnej mama nie ma mozliwosci jego wykupienia. A jesli nie darowizna, to czy mozliwe jest spadkowe rozporzadzenie prawem do wkladu mieszkaniowego, tak zeby cale prawo przeszlo na jedna osobe a nie ma troje spadkobiercow ustawowych.
Dziekuje za odpowiedz i ewentualna podpowiedz jak rozgryzc ten temat.

Można w spółdzielni "podmienić" lokatorów. Natomiast mama może też sporządzić testament, w którym powoła do dziedziczenia prawa do lokalu i wkładu mieszkaniowego z tym związanego tylko jedno dziecko. Takie ograniczenie nie musi dotyczyć całego majątku, a tylko właśnie jego jedynego składnika. Mama może też w testamencie wskazać co komu przypada [o jej śmierci. testament najlepiej sporządzić notarialnie (koszt 50 zł) i dać każdemu ze spadkobierców ustawowych (dzieci i mąż) zwykłą kserokopię, żeby znali jej ostatnią wolę i wiedzieli u którego notariusza jest złożony testament. Przyznanie mieszkania jednemu dziecku może się natomiast wiązać z obowiązkiem po jego stronie spłacenia rodzeństwu zachowku.

Odpowiedź nr 1 z dnia 21 lipca 2015 09:35 Obejrzało: 1219 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

A mozna kilka slow wiecej na temat tej podmiany lokatorow ?

Wysłano: 21 lipca 2015 10:02
Na pewno chcesz usunąć wpis?

Obecny lokator musiałby zrzec się prawa do lokalu na rzecz nowej osoby. Musiałaby jeszcze wyrazić na to zgodę spółdzielnia. Tam proszę pytać o warunki takiej zmiany, czy statut w ogóle to przewiduje lub czy spółdzielnia praktykuje coś takiego.

Wysłano: 21 lipca 2015 22:48
Na pewno chcesz usunąć wpis?

Statut przewiduje ze czlonek moze sie zrzec czlonkowstwa a kolejny punkt ze spoldzielnia nie.moze odmowic przyjecia jesli wniosek sklada czlonek rodziny. Rozumiem ze skoro darowizna wkladu mieszkaniowego jest faktem to nie mozna byc czlonkiem bez wkladu ? Na co spoldzielnia moze sie.powolac zeby takie rozwiazanie odrzucic ? Czy to jest zupelne widzimisie dzialu czlonkowskiego ?

Wysłano: 6 sierpnia 2015 13:04
Na pewno chcesz usunąć wpis?

Najpierw bym się spytał na Pani miejscu w spółdzielni, a nie wybiegał naprzód z możliwymi scenariuszami. Ale jak widać statut spółdzielni przewiduje taką możliwość, a nawet w ramach rodziny nie daje spółdzielni swobody wyboru. Proszę najpierw złożyć wniosek, a dopiero w razie odmowy podejmować dalsze kroki prawne.

Odpowiedź nr 5 z dnia 6 sierpnia 2015 16:27 Obejrzało: 1194 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dziekuje za odpowiedz. Otoz w spoldzielni poinformowano nas ze darowizna wkladu mieszkaniowego zwiazanego ze spoldzielczym lokatorskim prawem do lokalu jest niemozliwa. I zadna zmiana czlonka nie wchodzi w gre. Zasugerowano wykup i ustanowienie odrebnej wlasnosci lokalu ale z wielu wzgledow nie jest to mozliwe. I jestesmy w punkcie wyjscia. Jak zaczac rozmowe ze spoldzilenia zeby w ogole rozwazyli taka sprawe ?

Wysłano: 6 sierpnia 2015 16:42
Na pewno chcesz usunąć wpis?

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.