Pytanie z dnia 29 sierpnia 2016
Witam ,mam problem .Chciałabym przekazac corce mieszkanie z dozywociem i sluzebnoscia mieszkania ale corka ma dlugi komornicze i jak narazie nie splaca .Moje pytanie czy komornik moze zajac to mieszkanie i wystawic na licytacje do sprzedania ,wtedy ani ja ani ona nie bedzie miala gdzie mieszkac,prosze o pomoc
Ewa Dzikowska Radca prawny (Od 2015)
Kancelaria Radcy Prawnego Ewa Dzikowska
Grunwaldzka 2/B29 lok. 14, 82-300 Elbląg
Umowa dożywocia przenosi własność, także gdy Pani córka będzie właścicielem lokalu, komornik będzie mógł przeprowadzić z niego egzekucję.
Podziękowałeś prawnikowi
Hoa Dessoulavy-Śliwińska Adwokat (Od 2012)
THE N.E.W.S. Law Center Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych
Kazachska 1/89, 02-999 Warszawa
Szanowna Pani, Służebność mieszkania i dożywocie to dwie różne instytucje cywilne. Umowa o dożywocie lub umowa dożywocia to rodzaj umowy cywilnoprawnej, zgodnie z którą jedna ze stron w zamian za przeniesienie na jej rzecz własności nieruchomości zobowiązuje się zapewnić zbywającemu dożywotnie utrzymanie. W Państwa przypadku, Pani przekazałaby córce mieszkanie, pod warunkiem zachowania prawa do dożywotniego mieszkania w nim. Służebność mieszkania to całkiej inna kontrukcja. Polega na darowaniu nieruchomości z jednoczesnym ustanowieniem prawa do korzystania z nieruchomości przez darczyńcę przez określony czas (np. do końca życia darczyńcy). Pozornie, te dwie instytucje się od siebie nie różnią. Obie uprawniają do dożywotniego korzystania z nieruchomości. Zarówno dożywocie jak i służebność mieszkania zostaną również ujawnione w księdze wieczystej. Co więcej, obie prowadzą do zmiany właściciela. W praktyce, między nimi występują istotne różnice. Służebność mieszkania jest bardziej korzystna od strony podatkowej natomiast dożywocie jest bardziej pełnym prawem. W przypadku dożywocia, nabywca nieruchomości będzie zobowiązany zapewnić dożywotnikowi utrzymanie do końca życia. Jeśli umowa dożywocia nie precyzuje, jakie świadczenia wchodzą w jej zakres, właściciel mieszkania musi przyjąć dożywotnika jako domownika, dostarczać mu wyżywienie, ubranie, mieszkanie, światło, opał, zapewnić mu odpowiednią pomoc i pielęgnowanie w chorobie oraz sprawić mu własnym kosztem pogrzeb odpowiadający miejscowym zwyczajom. Z Pani punktu widzenia bardziej korzystna wydaje się umowa dożywocia. Nie ma jednak możliwości (ani potrzeby) ustanawiania jednocześnie dożywościa oraz służebności mieszkania. Niestety, obydwie instytucje nie uniemożliwią egzekucji komorniczej. W obydwu przypadkach właścicielem nieruchomości stanie się córka. Komornik będzie mógł zatem sprzedać nieruchomość. Będzie to jednak trudne, ponieważ każdy nabywca nieruchomości będzie przejmował obowiązki w zakresie służebności mieszkania lub dożywocia. Pomimo więc zbycia nieruchomości w wyniku egzekucji komorniczej, zachowa Pani prawo do korzystania z tej nieruchomości. Na koniec należy podkreślić, iż zarówno umowa dożywocia jak i służebność mieszkania powinny zostać ujawnione w księdze wieczystej nieruchomości.
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.