Pytanie z dnia 29 października 2016
Witam. Mam problem z sąsiadem budynku jednorodzinnego który nie ma dostępu do bieżącej wody oraz kanalizacji (sprawy fizjologiczne załatwia na zewnątrz domu,czyli na działce) ponadto gromadzi zbierane śmieci z kontenerów na podwórku.
Kamil Wasilewski Adwokat (Od 2014)
Kancelaria Adwokacka Adwokat Kamil Wasilewski
Grunwaldzka 517 C/29, 62-064 Poznań
W przypadku, gdy negatywne zachowania sąsiada zakłócają korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych, a rozmowy z sąsiadem nie przynoszą pożądanych skutków, należy wystąpić do sądu z powództwem o zaniechanie naruszeń w postaci zaprzestania załatwiania swoich potrzeb na działce oraz gromadzenia śmieci z kontenerów co powoduje nieprzyjemny zapach. Jednocześnie można zawiadomić o takim zachowaniu policję lub straż miejską, które mogą skierować do sądu wniosek o ukarania sąsiada za wykroczenie.
Podziękowałeś prawnikowi
Hoa Dessoulavy-Śliwińska Adwokat (Od 2012)
THE N.E.W.S. Law Center Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych
Kazachska 1/89, 02-999 Warszawa
Dzień dobry, Pana sąsiad dokonuje tak zwanych nielegalnych immisji. Może Pan pozwać sąsiada z roszczeniem o przywrócenie stanu zgodnego z prawem i o zaniechanie naruszeń. Zgodnie z art. 144. Kodeksu Cywilnego „Właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych.” Zgodnie zaś z art. 222. § 2. k.c. „Przeciwko osobie, która narusza własność w inny sposób aniżeli przez pozbawienie właściciela faktycznego władztwa nad rzeczą, przysługuje właścicielowi roszczenie o przywrócenie stanu zgodnego z prawem i o zaniechanie naruszeń.” W przypadku uwzględnienia powództwa sąd nakaże pozwanemu zaniechanie naruszeń. Jeżeli pozwany nie będzie się do tego stosował, przepisy egzekucyjne (art. k.p.c. 1050 oraz kolejne) pozwalają na nakładanie przez sąd grzywien a nawet zastosowanie kary aresztu wobec osoby, która nie stosuje się do wyroku sądu.
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.