Pytanie z dnia 15 czerwca 2015

Witam mam pytanie czy bank może zając całe wynagrodzenie za pracę na poczet raty nie zostawiając ani grosza do życia

Nie może . Zgodnie z art. 87 par. 3 pkt. 2 KP w tym przypadku Komornik może zająć i potrącić nie więcej niż 50% wynagrodzenia za pracę po odliczeniu składek na ZUS i US.

Odpowiedź nr 1 z dnia 15 czerwca 2015 15:37 Obejrzało: 9388 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Zgodnie z art. 833 kodeksu postępowania cywilnego oraz art. 87 kodeksu pracy, egzekucja z wynagrodzenia za pracę podlega ograniczeniom. Co do zasady, nie może zostać zajęte więcej niż 50% wynagrodzenia, a w szczególnych przypadkach 75%. Tym samym, całego wynagrodzenia za pracę wierzyciel egzekucyjny zająć nie może, a jeżeli to nastąpiło należy wystąpić ze skargą na czynności komornika.

Odpowiedź nr 2 z dnia 15 czerwca 2015 16:24 Zmodyfikowano dnia: 15 czerwca 2015 16:24 Obejrzało: 9386 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dziękuję za szybką odpowiedź. Wracając do zapytania to nie komornik nam zabrał wynagrodzenie a bank potrącił całe wynagrodzenie męża na poczet rat. W związku z powyższym mam pytanie czy bank mógł nas pozbawić całych środków do życia. Pozdrawiam Bogusia

Wysłano: 16 czerwca 2015 08:18
Na pewno chcesz usunąć wpis?

jak wyżej, nie mógł. jeśli to Bank jest pracodawcą męża to również nie mógł. chyba że mąż nie jest zatrudniony na umowie o pracę lecz na umowie zlecenia to wtedy można potrącić pełna kwotę. Wyjątek stanowi sytuacja gdy osiągany dochód z tytułu umowy zlecenia jest jedynym źródłem utrzymania męża wtedy wynagrodzenie to podlega ograniczeniom tak jak wynagrodzenie za pracę.

Odpowiedź nr 4 z dnia 16 czerwca 2015 09:50 Obejrzało: 9375 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Obawiam się, że doszło tu do pomylenia sposobów egzekucji. Czym innym jest egzekucja z wynagrodzenia za pracę, gdzie zajęcie tego wynagrodzenia przesyła się do pracodawcy, a czym innym jest zajęcie wierzytelności z rachunku bankowego, które przesyła się do banku. Bank nie sprawdza z jakiego tytułu dłużnik posiada środki na rachunku i powinien zrealizować zajęcie zgodnie z wnioskiem komornika. Jak widać w tym wypadku tak właśnie postąpił. Bank nie jest bowiem organem uprawnionym do badania czy zajęte środki to akurat kwota wynagrodzenia za pracę dłużnika, wolna od zajęcia (wyjątkiem będzie zajęcie wynagrodzenia pracownika banku, ale wtedy jest to zajęcie wynagrodzenia w banku jak u każdego innego pracodawcy, a nie wierzytelności z rachunku bankowego). W Państwa sytuacji pozostaje tylko złożenie wniosku o miarkowanie egzekucji, wykazując właśnie że należności przekazane przez bank stanowią kwotę wynagrodzenia wolną od zajęcia. Z góry uprzedzam, że komornik raczej takiego wniosku nie uwzględni i trzeba by to robić przez sąd. wyjściem z sytuacji jest pobieranie reszty wynagrodzenia na rachunek osoby trzeciej, np. żony, dziecka, matki lub odbieranie jej gotówką od pracodawcy.

Odpowiedź nr 5 z dnia 16 czerwca 2015 13:06 Obejrzało: 9373 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Mąż ma umowę na czas nieokreślony i wpływy nie są z banku tylko z firmy gdzie mąż pracuje. tylko ze te potrącenia zrobił bank to były na poczet rat.Czy w związku z tym możemy zwrócić się do banku na piśmie ze nie mieli takiego prawa zabrać całe wynagrodzenie..

Wysłano: 18 czerwca 2015 08:40
Na pewno chcesz usunąć wpis?

Prosiłbym o uściślenie. Rozumiem, że należności potrącił komornik na wniosek banku wierzyciela, z banku (innego lub tego samego) gdzie mąż ma konto? Bank postąpił prawidłowo, zgodnie z wnioskiem komornika. Należy wystąpić do sądu o zwolnienie spod egzekucji środków, które wpływają na rachunek męża z tytułu wynagrodzenia za pracę lub raczej polecałbym odbieranie pensji w gotówce albo na rachunek innej osoby. Będzie szybciej i pewniej.

Wysłano: 21 czerwca 2015 21:38
Na pewno chcesz usunąć wpis?

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.