Pytanie z dnia 07 października 2015
Witam mam pytanie ,czy jezeli maz jest wlascicielem samochodu,tesciowa wspolwlascicielem ,czy komornik moze zajac samochod jezeli maz ma dlug jezeli jest wspolwlasciciel.Czy corka ma 12 lat moze byc jedynym wlascicielem samochodu
Paulina Zapała-Niedźwiedzka Radca prawny
Kancelaria Radcy Prawnego Paulina Zapała-Niedźwiedzka
Piastów 7/207, 40-866 Katowice
Dzień dobry, zgodnie z art. 846 Kodeksu postępowania cywilnego komornik może prowadzić postępowanie egzekucyjne z części ułamkowej prawa własności samochodu należącej do dłużnika. Dziecko może zostać właścicielem pojazdu, ale w takim przypadku może zostać narażone na skierowanie przeciwko niemu przez wierzycieli skargi pauliańskiej. W razie potrzeby uzyskania dalszej porady prawnej zapraszam do kontaktu, chętnie pomogę.
Podziękowałeś prawnikowi
Joanna Malinowska Adwokat (Od 2015)
Kancelaria Adwokacka Adwokat Joanna Junker
Aleja Zwycięstwa 218/2, 81-540 Gdynia
Komornik jest uprawniony w takim przypadku do zajęcia wyłącznie udziału we współwłasności samochodu przypadającego współwłaścicielowi, który jest dłużnikiem. W celu wyegzekwowania wierzytelności może dokonać zbycia wyłącznie udziału we własności samochodu odpowiadającego udziałowi dłużnika we własności takiego samochodu, czyli udziału Pani męża. Jeśli współwłasność jest w częściach równych, to komornik ma prawo zająć, a następnie sprzedać udział Pani męża do 1/2. Osoba małoletnia (czyli córka) może być jedynym właścicielem samochodu, przy czym przy zawarciu umowy sprzedaży winna być ona reprezentowana przez opiekuna prawnego, którym są co do zasady rodzice. Niemniej to wyłącznie córka będzie wówczas właścicielem pojazdu, chyba że nabędzie ona wyłącznie określony udział we własności samochodu lub samochód zostanie nabyty przez córkę wspólnie z inną osobą (pełnoletnią), która będzie wówczas współwłaścicielem samochodu.
Podziękowałeś prawnikowi
Użytkownik
czyli jezeli corka jest wlascicielem samochodu a tesciowa wspolwlascicielem to wtedy takiego samochodu nie moga zajac
Joanna Malinowska Adwokat (Od 2015)
Kancelaria Adwokacka Adwokat Joanna Junker
Aleja Zwycięstwa 218/2, 81-540 Gdynia
Obie osoby byłyby wówczas współwłaścicielami, jeśli strony nie ustaliby odmiennie to współwłaścicielami w częściach równych (czyli po 1/2). Komornik nie jest uprawniony do zajęcia takiego samochodu ani określonego udziału w jego własności, albowiem nie stanowi on już własności dłużnika ani w części ani w całości. Należy jednak pamiętać - jak to wspomniano w poście wyżej - o tzw. skardze pauliańskiej, czyli o zagrożeniach wynikających z czynności podejmowanych przez dłużnika z pokrzywdzeniem wierzyciela. Wyzbywanie się bowiem składników majątkowych przez dłużnika w sytuacji, kiedy jest on już obowiązany do spełnienia jakiegokolwiek świadczenia (np. zapłaty długu), może spowodować, iż wierzyciel wystąpi na drogę sądową z powództwem o uznanie takiej umowy sprzedaży (lub innej umowy, np. darowizny) za bezskuteczną. Jeżeli Sąd uzna, iż dłużnik działał z pokrzywdzeniem wierzycieli, czynność dokonaną (np. sprzedaż lub darowiznę) uważa się za bezskuteczną. O przesłankach ewentualnej skargi pauliańskiej mogę poinformować Państwa szczegółowo drogą telefoniczną lub osobiście.
Podziękowałeś prawnikowi
Użytkownik
Pani Joanno dziekuję bardzo,samochod nie jest obciazony zadnymi długami ,ani nie jest teraz zajęty ,maz ma komornika ale biora mu z wyplaty 1/2 wynagrodzenia ,i nikt nigdy nie pytal o smochod ,pytam aby potem nie plakac bo samochod kupil mezowi tata ,dlatego teraz mogę go sprzedac corce i wtedy umowa bedzie na corke.Pani Joanno jak mam to zalatwic ,moze mi pani podpowiedziec
Joanna Malinowska Adwokat (Od 2015)
Kancelaria Adwokacka Adwokat Joanna Junker
Aleja Zwycięstwa 218/2, 81-540 Gdynia
Szanowna Pani, z opisanego przez Panią stanu faktycznego wynika, iż córka ma zaledwie 12 lat, a zatem w umowie winna być córka reprezentowana przez opiekuna prawnego (rodzica). Niemniej z treści art. 98 par. 1 pkt 2 Kodeksu rodzinnego wynika, iż żadne z rodziców nie może reprezentować dziecka przy czynnościach prawnych między dzieckiem a jednym z rodziców lub jego małżonkiem, chyba że czynność polega na bezpłatnym przysporzeniu na rzecz dziecka. W takim przypadku skoro sprzedającym miałby być Pani mąż (a zarazem ojciec), to Pani jako matka nie mogłaby reprezentować córki dla potrzeb zawarcia umowy sprzedaży określonego udziału we własności samochodu. A zatem sugeruję zamiast umowy sprzedaży umowę darowizny na rzecz córki. Oczywiście i w takim przypadku nie uniknie Pani ryzyka skierowania skargi pauliańskiej przez wierzyciela, niemniej nie ma zagrożenia, iż transakcja sprzedaży na rzecz córki będzie uznana za pozorną czynność prawną lub za niezgodną z treścią art. 98 par. 1 pkt 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, o którym mowa wyżej.
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.