Pytanie z dnia 16 maja 2017

Witam,

Mam pytanie czy w momencie jak osoba fizyczna ma dług u wierzyciela + komornik to czy również zachodzi możliwość przejęcia takiego długu osoby fizycznej (tzw.notarialne przepisanie długu) na trzecią osobę? Np. z córki na ojca?
Co jest wymagane do takiego "przepisania"?
Czy sprawdzana jest wypłacalność, tudzież zdolność kredytowa osoby, na którą dług ma być przepisany?
Co się dzieję z zadłużeniem, jeżeli osoba, na która zostało ono przepisane nie będzie wywiązywać się z umowy? Czy wówczas doug wraca do pierwotnej osoby?

Z góry dziękuję bardzo za odpowiedź.

Pozdrawiam,
Anna.

Zmiana dłużnika została uregulowana w art. 519 i n. Kodeksu cywilnego. Zgodnie z tym przepisem osoba trzecia może wstąpić na miejsce dłużnika, który zostaje z długu zwolniony (przejęcie długu). Przejęcie długu może nastąpić : przez umowę między wierzycielem a osobą trzecią za zgodą dłużnika; oświadczenie dłużnika może być złożone którejkolwiek za stron; przez umowę między dłużnikiem a osobą trzecią za zgodą wierzyciela; oświadczenie wierzyciela może być złożona którejkolwiek ze stron; jest ono bezskuteczne , jeżeli wierzyciel nie wiedział, że osoba przejmująca dług jest niewypłacalna. Jak zatem wynika z powyższego przejęcie długu jest możliwe. Dotychczasowy dłużnik z długu zostaje zwolniony. Jeżeli wierzycielem jest bank to sytuacja jest bardziej skomplikowana bo bank (jeśli w ogóle się zgodzi) na zmianę dłużnika ) to z pewnością będzie badał zdolność kredytową nowego dłużnika. Jeśli nowy dłużnik nie będzie spłacał zadłużenia to dług nie wraca do starego dłużnika. Chyba, że wierzyciel zażąda innych rozwiązań np. poręczenia.

Odpowiedź nr 1 z dnia 17 maja 2017 08:03 Zmodyfikowano dnia: 17 maja 2017 08:03 Obejrzało: 303 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry Osoba trzecia może wstąpić na miejsce dłużnika, który zostaje z długu zwolniony (przejęcie długu). Przejęcie długu może nastąpić: 1) przez umowę między wierzycielem a osobą trzecią za zgodą dłużnika; oświadczenie dłużnika może być złożone którejkolwiek ze stron; 2) przez umowę między dłużnikiem a osobą trzecią za zgodą wierzyciela; oświadczenie wierzyciela może być złożone którejkolwiek ze stron; jest ono bezskuteczne, jeżeli wierzyciel nie wiedział, że osoba przejmująca dług jest niewypłacalna. Zatem za każdym razem wierzyciel musi być albo stroną takiej umowy albo musi być wyrażona jego zgoda. Wypłacalność jest spłacana w przypadku nr 2. Dodatkowo, jeśli nie będzie to umowa z wierzycielem lub będzie bez jego zgody, to osoba przejmująca dług odpowiada wobec dłużnika za to, że wierzyciel nie będzie od niego żądał spełnienia świadczenia. Innymi słowy przejmujący dług jest w bardzo niekorzystnej sytuacji. Jeśli osoba przejmująca dług nie będzie się wywiązywała ze spłaty "dług nie wraca" do pierwotnego dłużnika. Można ewentualnie zastanawiać się nad możliwością uchylenia się przez wierzyciela od skutków prawnych umowy w pierwszym przypadku bądź w drugim wystarczy brak wiedzy o niewypłacalności osoby przejmującej dług. Moim zdaniem jest to dość skomplikowane zagadnienie i powinni Państwo skorzystać dodatkowo z pomocy prawnika "na miejscu" w Krakowie celem np. skonstruowania dobrej umowy o przejęcie długu. Z poważaniem

Odpowiedź nr 2 z dnia 19 maja 2017 09:03 Zmodyfikowano dnia: 19 maja 2017 09:03 Obejrzało: 298 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.