Pytanie z dnia 28 listopada 2015
Witam
Mam pytanie dotyczące mojej pracy, a mianowicie pracuje na kotłowni w fabryce mebli w prywatnej firmie X moim pracodawcą jest Pan T który jako firma zostaje wynajęty przez firmę X do obsługi kotłowni w fabryce mebli. Ta kotłownia teraz jest opalana odpadami po produkcyjnymi czyli trociny i odpady płyty wiórowej ,i olejem opałowym. Parę lat temu ochrona środowiska i dozór techniczny zakazał spalania odpadów po produkcyjnych z płyty wiórowej z powodu wysokiej toksyczności spalin. Oczywiście władze firmy X nic nam nie powiedziały.Jako obsługa kotłowni pomimo co sezonowej obsługi technicznej z naszej strony zauważyliśmy że od paru lat nie ma odbioru technicznego kotłowni przez dozór techniczny,pytaliśmy parę razy kierownictwo firmy X co z tym robić ,stwierdzali "niech to nas nie interesuje my mamy palić a oni to sami załatwiają".
Chciałbym zaznaczyć że na kotłowni są dwa kotły wysokoprężne pierwszy olejowy 2,1Mg i drugi na odpady i trociny 2,7Mg.Z powodów oszczędności bardzo rzadko jest kupowany olej grzewczy.
Dwa miesiące temu dowiedzieliśmy się nie oficjalnie że od paru lat niema odbiorów technicznych kotłowni że ochrona środowiska zabroniła definitywnie spalania odpadów po produkcyjnych. Chyba że zostanie zmodernizowana i przystosowana kotłownia. Na zakup oleju nie ma co liczyć ze względów oszczędnościowych. Teraz okazuje się że my spalamy odpady bez żadnych zasad,zatruwamy środowisko a właściciele firmy X robią oszczędności.
My(obsługa kotłowni) nie wiemy jakie nam grozi zagrożenie co my wdychamy podczas pracy?Jak się chronić nawet prawnie bo już wiemy że siedzimy na "bombie"? Proszę o poradę.Serdecznie pozdrawiam Piotrek.
dr Sławomir Driczinski Doktor nauk prawnych (Od 1998)
Negocjator dr Sławomir Driczinski
Sikorskiego 4a/9, 72-600 Świnoujście
Witam, Ważne jest, żeby dokumentować pracę w tych warunkach - świadkowie, zdjęcia, filmy, badania lekarskie itp. Jeśli ma Pan taką możliwość warto po cichu zrobić badania szkodliwości środowiska pracy. Pracodawca zatrudniający w takich warunkach łamie przepisy bhp - wykroczenie ścigane przez PIP, w niektórych sytuacjach nawet przestępstwo. W razie utraty zdrowia na skutek niezgodnych z przepisami warunków pracy można domagać się różnego typu odszkodowań.
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.