Pytanie z dnia 08 września 2017

Witam. Mam pytanie dotyczące zakazu prowadzenia pojazdów. Zostało mi odebrane prawo jazdy oraz postawione oskarżenie o przestępstwo z art. 178a (prowadzenie pod wpływem środka odurzajacego thc), wyrok uprawomocnil się 29.11.2016r. Moje pytanie, czy jest możliwość wcześniejszego skrócenia wyroku, a dokładniej możliwości zdawania prawa jazdy uwzględniając zakończenie prac społecznych oraz zapłacenie grzywny? Dziękuję i pozdrawiam.

Nie wskazuje Pan , jakiej treści orzeczenie dokładnie zapadło. Przy wyroku warunkowo umarzającym postepowanie możliwy jest w pewnych okolicznościach orzeczenie zakazu np. w wymiarze 1 roku, co nie wiąże się z potrzebą ponownego zdawania egzaminu. Skrócenia zakazu prowadzenia pojazdów jako takiego nie ma. Jak stanowi natomiast art. 182 a § 1 kodeksu karnego wykonawczego w przypadku gdy zakaz prowadzenia pojazdów był wykonywany przez co najmniej połowę orzeczonego wymiaru, sąd może zdecydować o dalszym wykonywaniu tego środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową, o której mowa w art. 2 pkt 84 Prawa o ruchu drogowym (u.p.r.d.), o ile postawa, właściwości i warunki osobiste sprawcy oraz zachowanie w okresie wykonywania środka karnego uzasadniają przekonanie, że prowadzenie pojazdu przez tę osobę nie zagraża bezpieczeństwu w komunikacji. W przypadku zakazu orzeczonego dożywotnio w trybie art. 42 § 3 bądź § 4 kodeksu karnego (k.k.), instytucja przewidziana w art. 182 a k.k.w., może zostać zastosowana, o ile środek karny wykonywany był minimum przez 10 lat.

Odpowiedź nr 1 z dnia 11 września 2017 14:52 Zmodyfikowano dnia: 11 września 2017 14:52 Obejrzało: 606 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Najważniejszą informacją, której Pan nie podał jest długość orzeczonego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych w ruchu lądowym. Jeśli miał Pan wcześniej zabrany dokument prawa jazdy (przy kontroli drogowej) w związku z popełnieniem tego przestępstwa, to okres pomiędzy zatrzymaniem dokumenty prawa jazdy a uprawomocnieniem się wyroku podlega zaliczeniu na okres orzeczonego zakazu. Istnieje możliwość złożenia wniosku o skrócenie obowiązywania zakazu do sądu wykonawczego. Skrócenie zakazu możliwe jest jednak dopiero po upływie połowy okresu, na który został on orzeczony.

Odpowiedź nr 2 z dnia 12 września 2017 22:10 Zmodyfikowano dnia: 12 września 2017 22:10 Obejrzało: 605 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.