Pytanie z dnia 25 sierpnia 2017
Witam. Mam pytanie. Jestem po rozwodzie. Wyrok w tej sprawie jest już prawomocny. Niestety podejrzewam że moja "małżonka" ma niezdiagnozowaną i nieleczoną chorobę psychiczną bo na mój temat kłamała i i pod blokiem zrobiła mi taką scenę że nie będę tego komentować żeby się nie denerwować. Czy w tej sprawie wyrok sądu jest ważny?
Pozdrawiam
Zbigniew
Agnieszka Kwapień Adwokat (Od 2010)
Kancelaria Adwokacka Adwokat Agnieszka Kwapień
Tadeusza Kościuszki 56/2, 40-047 Katowice
Dzień dobry Panu, okoliczność, że Pana małżonka mogłaby być chora psychicznie nie oznacza, że wyrok jest nieważny. Jeżeli jednak choroba psychiczna spowodowała, że małżonka znajdowała się w stanie wyłączającym świadome albo swobodne powzięcie decyzji i wyrażenie woli, to dokonywane przez nią czynności prawna są nieważne. Do rozważenia jest złożenie skargi o wznowienie postępowania. Skargę o wznowienie wnosi się w terminie trzymiesięcznym; termin ten liczy się od dnia, w którym strona dowiedziała się o podstawie wznowienia. Pozdrawiam, adwokat Agnieszka Kwapień
Podziękowałeś prawnikowi
Jarosław Bonk Adwokat (Od 2011)
Bonk Przybyszewski Wasilewski Adwokacka Spółka Partnerska
Plac Żwirki i Wigury 9a, 43-300 Bielsko-Biała
Wyrok ten jest ważny. Teoretycznie choroba psychiczna może stanowić przesłankę unieważnienia małżeństwa. Niemniej zgodnie z art . 18 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego nie można unieważnić małżeństwa po jego ustaniu (np. po rozwodzie). Zauważyć jednak trzeba, że istnieją inne podstawy mogące doprowadzić do zmiany wyroku rozwodowego. Można wspomnieć o możliwość żądania wznowienia postępowania w oparciu o treść art. 403 § 2 k.p.c., czyli z uwagi na wykrycie takich okoliczności faktycznych lub środków dowodowych, które mogłyby mieć wpływ na wynik sprawy, a z których strona nie mogła skorzystać w poprzednim postępowaniu. W każdym czasie można także domagać się zmiany wyroku rozwodowego w zakresie np. orzeczenia o alimentach czy władzy rodzicielskiej. Nie mniej wybór drogi postępowania zależy od wielu czynników i ciężko w treści krótkiej porady zaproponować ostateczne rozwiązanie.
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.