Pytanie z dnia 18 marca 2021

Witam mam pytanie.
Moja babcia ma drugiego męża jest z nim od 40 lat. Mają dom i ogród pod Łodzią.
Babcia od 15 lat choruje na raka .Od kilku dni jej stan jest bardzo ciężki. Jest na pół świadoma więc sama nie może podejmować decyzji.
Wczoraj podczas odwiedzin "dziadek" oświadczył że trafił się okazyjny kupiec na ich dom. Więc sprzeda go i wraz z babcia (jeśli doczeka tego) przeprowadzi się do mniejszego mieszkania znajomego.
Powiedział że swoją część przekazuje swoim dzieciom (synowi i córce) oraz siostrze notabene która była przypadkiem świadkiem tej rozmowy.
Połowa babci natomiast ma być podzielona na jej dwóch synów .
I teraz nasuwa mi się pytanie ponieważ do końca nie ufam mojemu przyszywanemu mi dziadkowi jak wygląda to prawnie ?
Czy np może on wykorzystać babci niemoc i sprzedać wszystko przeprowadzić się i o nas zapomnieć. Czy ochrania nas prawo jako rodzinę babci? Zastanawia mnie fakt że nie czeka do śmierci babci i wtedy podziału majątku.
Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź. Przepraszam że tak się rozpisałam ale ciężko mi naświetlić w kilku słowach temat

Dzień dobry. 1. Jeżeli babcia jest współwłaścicielem tej nieruchomości to aby sprzedać (darować) nieruchomość konieczna będzie jej zgoda. Babcia aby udzielić zgody musi być świadoma swojej decyzji i dostatecznie rozeznawać się w sytuacji w trakcie podpisywania umowy. 2. Umowy na podstawie, których przenosi się własność nieruchomości muszą być zawierane przed notariuszem. Notariusz powinien w pewnym zakresie sprawdzać czy strony zawieranej umowy są w pełni świadome, nie pozostają w błędzie co do umowy, nie jest wobec nich stosowany podstęp itp. Jeżeli notariusz stwierdzi, że babcia niedostatecznie rozeznaje się w sytuacji, to powinien odmówić sporządzenia aktu notarialnego. Natomiast często zdarza się w tego typu sytuacjach, że np. mąż odwiedza różnych notariuszy tak długo aż znajdzie takiego notariusza, który taki akt sporządzi. 3. Aby zabezpieczyć się przed taką sytuacją można: - albo skierować do sądu wniosek o częściowe ubezwłasnowolnienie babci w jej sferze majątkowej (a także o ustanowienia kuratora do podejmowania decyzji w zakresie czynności przekraczających zwykły zarząd majątkiem babci) - albo zacząć zbierać dowody złego stanu zdrowia babci (najlepiej w formie dokumentacji medycznej), tak aby stało się w późniejszym czasie możliwe podważenie danej czynności prawnej babci ze względu na złożenie wadę jej oświadczenia woli tzn. brak świadomości spowodowany złym stanem zdrowia. 4. Co do zasady jeżeli babcia daruje komuś swoją nieruchomość albo sporządzi testament w którym np. cały majątek przekaże mężowi, to pozostałym spadkobiercom ustawowym będzie się należał zachowek. Istnieją jednak sposoby na to aby uniknąć konieczności zapłaty zachowku (np. umowa dożywocia, sprzedaż nieruchomości i zużycie bądź zgubienie otrzymanych pieniędzy). Na taką ewentualność musicie być Państwo szczególnie uczuleni. Pozdrawiam. Adw. Tomasz R. Weigt, tel. 601-563-996

Odpowiedź nr 1 z dnia 18 marca 2021 16:29 Zmodyfikowano dnia: 18 marca 2021 16:29 Obejrzało: 320 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Sz.P Jeżeli babcia jest w stanie, który nie pozwala na ocenę sytuacji - notariusz nie sporządzi kontraktu. Więc sprzedaż całej nieruchomości będzie niemożliwa. Po śmierci babci - jeżeli nie sporządziła testamentu nastąpi dziedziczenie ustawowe . z poważaniem : adw Janusz Sawicki

Odpowiedź nr 2 z dnia 18 marca 2021 16:40 Zmodyfikowano dnia: 18 marca 2021 16:40 Obejrzało: 320 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.