Pytanie z dnia 21 kwietnia 2017

Witam,
mam pytanie odnośnie okresu wypowiedzenia umowy o pracę.

W obecnej firmie pracuję od wrzesnia 2013 roku. Pierwsze stanowisko - sprzedawca, było na umowę zlecenie przez około rok.
Po roku awansowałam na stanowisko kierownik i 1.08.2014 podpisałam pierwsza umowę o pracę na 3 miesiące tj. do 31.10.2014r. Na umowie jednym z warunków był punkt mówiący o dwutygodniowym okresie wypowiedzenia.
31.10.2014r. Podpisałam druga umowę o pracę na okres 5 lat tj. do 31.10.2019r. W tej również był zawarty warunek dwutygodniowego okresu wypowiedzenia.
2.01.2015r. podpisałam aneks do umowy z dn. 31.10.2014r. zwiększający tylko minimalne wynagrodzenie a w treści jest zapis, że poza wynagrodzeniem inne warunki zatrudnienia nie ulegają zmianie.
1.03.2015 roku podpisałam zmianę warunków umowy o pracę z dn. 31.10.2014 w trybie porozumienia stron w części dotyczącej zmiany wymiaru czasu pracy na 3/4 etatu oraz wynagrodzenia, które w związku z tym wzrosło. Widnieje tu również zapis, że pozostałe warunki pracy nie ulegają zmianie.
5.01.2017 podpisalam kolejną zmianę warunków umowy o pracę w trybie porozumienia stron z dn. 31.10.2014 w części dotyczącej terminu obowiązywania umowy tj. na czas nieokreślony oraz wynagrodzenia, które w związku z tym wzrosło. Tutaj również widnieje zapis, że pozostałe warunki pracy nie ulegają zmianie.

Moje pytanie brzmi: jaki jest mój okres wypowiedzenia? Ja uważam, że 2 tygodnie, ponieważ wynika to z treści umowy. Moja szefowa twierdzi, że po przejściu na czas nieokreślony moje wypowiedzenie wzrosło do 3 miesiecy bo tak jest w kodeksie pracy. Byłoby to dla mnie bardzo niekorzystne, gdyż żadna nowa firma nie będzie czekać na mnie aż 3 miesiące.
Nie wiem też czy jeśli złożę wypowiedzenie np. w środę, to czy okres wypowiedzenia liczy się od dnia złożenia dokumentu czy od jakiegoś innego dnia np. od nowego tygodnia lub miesiąca?
Proszę o pomoc.
Pozdrawiam

Witam, z Pani opisu wnioskuję, że Pani obecna umowa o pracę, to umowa z dnia 31.10.2014 r, która jednakże była trzykrotnie zmieniana, ostatnio porozumieniem 05.01.2017 r., w którym umowa na czas określony została zmieniona na umowę na czas nieokreślony oraz zostało podwyższone wynagrodzenie. Rozumiem, że zapis dotyczący okresu wypowiedzenia znajduje się w odrębnym paragrafie umowy, niż zapis dotyczący czasu obowiązywania umowy i nie doszło do jego zmiany niejako przy okazji pozostałych zmian. Najlepiej, jakby Pani podała treść zmienianych paragrafów przed i po zmianie. Przyjmując jednakże, że faktycznie nie doszło do zmiany zapisu dot. okresu wypowiedzenia (na co wskazuje Pani opis sytuacji), to w Pani przypadku, gdy to Pani będzie składała wypowiedzenie, okres wypowiedzenia będzie wynosił 2 tygodnie, zgodnie z umową. 3 miesięczny okres wypowiedzenia, wynikający z przepisów kodeksu pracy, obowiązuje Pani pracodawcę, w przypadku gdyby to on chciał Pani wręczyć wypowiedzenie. Podstawą prawną krótszego okresu wypowiedzenia dla Pani to art. 18 kodeksu pracy. Przepis ten wskazuje, że zapis umów o pracę nie mogą być mniej korzystne dla pracownika niż przepisy prawa pracy. W sytuacji, gdy pracownik świadomie chce korzystać z możliwości skrócenia okresu wypowiedzenia w umowie przyjmuje się, że ten krótszy okres jest dla niego korzystny. Takie stanowisko zostało zaprezentowane również przez Sąd Najwyższy. Jeżeli zaś chodzi o sposób liczenia okresu wypowiedzenia, to liczy się go od końca tygodnia, w którym Pani złoży wypowiedzenie. Przyjmując, że pracuje Pani od poniedziałku do piątku, to nawet jeżeli złoży Pani wypowiedzenie w środę, to i tak okres wypowiedzenia zacznie biec dopiero od piątku. Mam nadzieję, że te informacje rozwieją Pani wątpliwości. Pozdrawiam.

Odpowiedź nr 1 z dnia 21 kwietnia 2017 20:04 Zmodyfikowano dnia: 21 kwietnia 2017 20:04 Obejrzało: 488 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.