Pytanie z dnia 24 lipca 2017
Witam. Mam pytanie odnośnie wypowiedzenia umowy zlecenia, czy w ogóle jest jakiś zapis w prawie związany z okresem wypowiedzenia. W swojej umowie zlecenie mam zapis o miesięcznym wypowiedzeniu. Umowa jest podpisana na 1 rok. Czy ten przepis jest zgodny z prawem, czy mogę zrezygnować z pracy przed tym terminem.
Daniel Rybarczyk Radca prawny (Od 2017)
Kancelaria Radców Prawnych Ewa Rybarczyk Daniel Rybarczyk Spółka Cywilna
Aleja Wolności 18/5, 62-800 Kalisz
Witam. Zapis odnośnie miesięcznego wypowiedzenia jest zgodny z prawem. Zgodnie z Kodeksem cywilnym, przyjmujący zlecenia może wypowiedzieć umowę zlecenia w każdym czasie. Jednakże zgodnie z zasadą swobody umów, strony mogą wprowadzić do umowy zlecenia okres wypowiedzenia. Jeśli ta odpowiedź była przydatna, proszę uprzejmie o wystawienie mi pozytywnej opinii w serwisie specprawnik.pl. Z poważaniem, Daniel Rybarczyk, radca prawny.
Podziękowałeś prawnikowi
Przemysław Sotowski Radca prawny (Od 2016)
Kancelaria Radcy Prawnego Przemysław Sotowski
Gliniana, 26-200 Końskie
Dzień dobry. Tak, to postanowienie umowy jest ważne. Możliwość wprowadzenia terminu wypowiedzenia wywodzi się z brzmienia art. 746 kodeksu cywilnego. Rozróżnia się wypowiedzenie "zwykłe" i wypowiedzenie "z ważnych powodów". Strony mogą kształtować w umowie termin wypowiedzenia zwykłego, rezygnując z wypowiedzenia w każdym czasie i wprowadzić np. miesięczny okres wypowiedzenia. Niedopuszczalne będzie jednak wprowadzenie terminu dla "wypowiedzenia z ważnych powodów". Katalog takich powodów powinien jednak znaleźć się w umowie. Oczywiście można zrezygnować z wykonywania zlecenia wcześniej, jednak będzie to narażało na odpowiedzialność za szkodę jaką wyrządzono tym wcześniejszym zakończeniem zlecenia.
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.