Pytanie z dnia 20 sierpnia 2018

Witam, mam pytanie.
W 17 lutego 2006r. Dziadkowie notarialnie umową darowizny przekazali mi mieszkanie. W jednym z punktów umowy darowizny jest , że dziadkowie będą mieszkać w lokalu dożywotnie. W lipcu 2008r. Zmarła babcia A w kwietniu 2016r. Zmarł dziadek. W dniu dzisiejszym th. 20 sierpnia 2018r. otrzymałam wezwanie do zapłaty o zachowek dot. Tej darowizny. Czy jest on w takim wypadku zasadny?
Marzena

Dzień dobry, jeśli zawarła Pani umowę darowizny, a nie o dożywocie, to wezwanie jest zasadne. Przy czym jeśli dotyczy ono zachowku od całości darowizny, a nie od części dziadka, najpewniej będzie się można powołać na częściowe przedawnienie. W razie dalszych pytań zapraszam do kontaktu pod adresem: adwokat@kancelariaulewicz.pl Pozdrawiam, adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz

Odpowiedź nr 1 z dnia 20 sierpnia 2018 15:18 Zmodyfikowano dnia: 20 sierpnia 2018 15:18 Obejrzało: 235 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Szanowna Pani, zgodnie z art. 991 Kodeksu cywilnego, zachowek należy się: zstępnym, małżonkowi, rodzicom spadkodawcy. Osoby uprawnione do zachowku mają prawo do otrzymania 1/2 wartości udziału spadkowego, który przypadałby im przy dziedziczeniu ustawowym. Wyjątek od tej zasady stanowią małoletni oraz osoby trwale niezdolne do pracy. W obu przypadkach osobom tym należy się zachowek w wysokości 2/3 wartości ich udziału spadkowego. Oceny małoletniości oraz trwałej niezdolności do pracy dokonuje się w chwili otwarcia spadku. Zasadą jest, że przy ustalaniu prawa do zachowku dolicza się do spadku darowizny uczynione przez spadkodawcę. Czyli jeśli w chwili śmierci scheda spadkowa jest zerowa lub znikoma skutkiem darowizn dokonanych przez spadkodawcę za życia, nie oznacza to, że zachowek nie należy się lub kwota zachowku będzie niewielka. Przy ustalaniu wysokości zachowku dolicza się bowiem do schedy spadkowej wartość darowizn dokonanych przez spadkodawcę. Od tej zasady istnieją wyjątki, a mianowicie nie dolicza się do spadku następujących darowizn (art. 994 KC): drobnych darowizn zwyczajowe w danych stosunkach przyjętych, darowizn dokonanych przed więcej niż dziesięciu laty, licząc wstecz od otwarcia spadku (data śmierci spadkodawcy) na rzecz osób nie będących spadkobiercami albo uprawnionymi do zachowku, co należy rozumieć w następujący sposób: - jeśli darowizna została dokonana na rzecz osoby nie będącej spadkobiercą lub uprawnionej do zachowku w ciągu dziesięciu lat licząc wstecz od chwili śmierci spadkodawcy, podlega doliczeniu do spadku np. darowizna dokonana na rzecz konkubiny dwanaście lat licząc wstecz od chwili śmierci darczyńcy nie podlega zaliczeniu, - darowizny uczynione na rzecz spadkobierców oraz osób uprawnionych do zachowku są doliczane do spadku bez względu na czas ich dokonania. W razie pytań zapraszam do kontaktu 600 365 228. Igor Klimkowski.

Odpowiedź nr 2 z dnia 20 sierpnia 2018 18:45 Zmodyfikowano dnia: 20 sierpnia 2018 18:45 Obejrzało: 233 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.