Pytanie z dnia 23 października 2018

Witam, mam pytanie w kwestii płatności alimentów byłej żonie. Jesteśmy po rozwodzie 4,5 roku, bez orzekania o winie,bez dzieci. Chciałbym się dowiedzieć jak długo muszę płacić alimenty byłej żonie, w przypadku gdy ona żyje z nowym partneren i jest z nim w ciąży, bez zawarcia ślubu? Ja również żyje z nową partnerka, również bez zawarcia związku małżeńskiego. Czy ta kwestie musi rozwiązać sąd, czy jest to jakoś prawnie uregulowanie? Dziękuję i pozdrawiam. Fabian

Dzień dobry. Zachęcam do zapoznania się z artykułem mojego autorstwa w tej kwestii: https://www.specprawnik.pl/poradnik-prawny/czy-musze-pacic-alimenty-byemu-mazonkowi/ Sądzę, że znajdzie Pan tam odpowiedź na swoje pytania.

Odpowiedź nr 1 z dnia 24 października 2018 12:16 Zmodyfikowano dnia: 24 października 2018 12:16 Obejrzało: 357 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Szanowny Panie, odpowiadając pokrótce na przedstawione przez Pana pytanie wskazać pragnę, iż zgodnie z treścią art. 60 § 3 k.r.o. obowiązek dostarczania środków utrzymania małżonkowi rozwiedzionemu wygasa w razie zawarcia przez tego małżonka nowego małżeństwa. Jednakże gdy zobowiązanym jest małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za winnego rozkładu pożycia, obowiązek ten wygasa także z upływem pięciu lat od orzeczenia rozwodu, chyba że ze względu na wyjątkowe okoliczności sąd, na żądanie uprawnionego, przedłuży wymieniony termin pięcioletni. Wobec powyższego powinien Pan złożyć pozew do sądu o ustalenie nieistnienia lub wygaśnięcia (podzielone są opinie co do treści sformułowania żądania) obowiązku alimentacyjnego. Jednocześnie pragnę Pana poinformować, iż niejednokrotnie w taki wypadku dochodzi do złożenia - w tym wypadku przez byłą żonę wniosku przedłużenie 5 letniego terminu oraz powództwa wzajemnego i podwyższenie alimentów. W razie pytań zapraszam do kontaktu 600 365 228.

Odpowiedź nr 2 z dnia 24 października 2018 13:07 Zmodyfikowano dnia: 24 października 2018 13:07 Obejrzało: 357 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.